"Nato je naš parter in pričakujemo pomoč od naših zahodnih parterjev in zveze," je danes po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug dejal Jacenjuk.
"Situacija v ukrajinskem energetskem sektorju je težka. Vemo za načrt Rusije, da to zimo blokira tranzit plina v EU," je med drugim dejal ukrajinski premier.
Nekatere članice Nata nasprotujejo stalni prisotnosti zavezniških sil na območju, saj bi to pomenilo neposredno kršitev sporazumov z Rusijo, kar pa bi lahko sprožilo oster odziv Moskve, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Rusko energetsko ministrstvo in ruski naftni velikan Gazprom se za zdaj na te trditve Jacenjuka nista odzvala.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Medtem pa je generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen za britanski časnik Guardian dejal, da bodo na vrhu prihodnji teden skušali premostiti razlike v zavezništvu ter sprejeti ukrepe, ki bodo omogočili hiter premik Natovih vojaških sil v regijo.
Kot je dejal, bi lahko uporabili Natove sile za hitro posredovanje, ki se lahko v primeru potrebe hitro uporabijo. Poteza pa ne bo vključevala vzpostavitve trajnih baz v regiji, k čemur so sicer pozvale nekatere članice Nata, kot so Poljska in baltske države.
Začasne Natove sile bodo na območju ostale, dokler bo to potrebno, je še dejal Rasmussen.