ZDA so na ladji med drugim uničile tudi sarin in iperit. Uničenje kemičnega orožja je nadzorovala Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW).
Obama je v ponedeljek sporočil, da uničenje kemičnega orožja pomeni, da ga režim sirskega predsednika Bašarja Al Asada ne more več uporabljati proti lastnemu prebivalstvu, obenem pa gre za jasno sporočilo, da ima uporaba takšnega orožja posledice. Opozoril je Sirijo, da mora uničiti tudi zmogljivosti za proizvodnjo tega orožja.
Sirija je razkrila, da ima v posesti okoli 700 ton najbolj nevarnih kemikalij in še okoli 500 ton materiala, ki je manj nevaren, a bi bil lahko uporabljen za izdelavo kemičnega orožja.
Sirija se je pod mednarodnim pritiskom oktobra lani zavezala, da bo mednarodni skupnosti v uničenje predala vse svoje kemično orožje. S tem se je režim izognil morebitnemu mednarodnemu posredovanju na svojem ozemlju po smrtonosnem napadu s kemičnim orožjem na obrobju Damaska.
Medtem pa še naprej ni jasno, kako naj bi odstranili sirske zmogljivosti za proizvodnjo kemičnega orožja. Sirija si želi objekte zapečatiti, saj so po njenem že neuporabni, mednarodna skupnost pa zahteva popolno uničenje.