Kot je opozoril Snowden, je največji problem novega programa to, da bodo z njim nastradali tisti, ki so povsem nedolžni. Kot je pojasnil, bodo na primer hekerji iz Kitajske pač skušali vdreti v ameriški sistem tako, da bodo Američani zaznali napad, kot da prihaja iz na primer Rusije.
Po oceni Snowdna gre za tudi povsem neustavno zamisel, saj bi moral tak program, ki bi bil povsem avtomatiziran, nadzirati vse komunikacije, ki prihajajo iz tujine v ZDA, da bi odkril računalniške hekerje, potencialne teroriste in druge. MonsterMind je sicer na srečo šele v nastajanju.
Snowden je za revijo Wired tudi razkril, da je NSA leta 2012 s ponesrečenim poskusom vloma v vladni spletni sistem v Siriji za nekaj časa povsem onesposobila vse internetne povezave v državi.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
NSA zadnjih Snowdnovih razkritij zaenkrat ni komentirala, mu je pa znova sporočila, naj raje pride domov v ZDA in se sooči z obtožbami na svoj račun.
Snowden je lani poleti pobegnil v Moskvo in tam dobil azil, potem ko so v ZDA proti njemu vložili obtožnico, po kateri mu grozi 30 let zapora. Njegova razkritja so v ZDA že pripeljala do spreminjanja zakonov o nadzoru nad spletom in telekomunikacijami, a za zdaj se spremembe nanašajo le na avtomatično zajemanje milijonov podatkov o telefonskih in spletnih uporabnikih.