Svet

V Sarajevu so se spomnili žrtev genocida v Srebrenici

STA
10. 7. 2014, 09.58
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Letos mineva 19 let od genocida v Srebrenici, ki je zahteval življenja okoli 8000 oseb, večinoma moških in dečkov. V Sarajevu so se v sredo poklonili 175 žrtvam, katerih posmrtne ostanke bodo ob petkovi obletnici pokopali v Potočarih pri Srebrnici. Tovornjak, ki je prevažal posmrtne ostanke, se je na kratko ustavil tudi pred stavbo predsedstva BiH.

Wikipedia
Med tistimi, ki so v sredo umrlim izkazali poslednjo čast, je bila tudi Hasa Vranjkovina. Posmrtne ostanke njenega brata so našli 19 let po njegovi smrti. "Dejansko so bili ubiti vsi moški moje družine," je povedala 77-letnica.

Žalosten sprevod je prišla pospremit tudi Ramiza Pilav, ki je pred tremi leti pokopala svojega soproga in 16-letnega sina, oba ubita med genocidom. "Vsakič imam občutek, da mimohod konvoja skrajša življenja preživelih. Bolečina je tako velika. A moramo biti tukaj, da ne bomo pozabili, kaj se je zgodilo. To je naša obveza do umrlih," je dejala 54-letnica.

V BiH vsako leto pred obletnico genocida s konvojem na novo najdene ali identificirane posmrtne ostanke žrtev srebreniškega genocida peljejo skozi Sarajevo in jih nato pokopljejo v spominskem parku Potočari pri Srebrenici. Doslej so iz množičnih grobišč v bližini Srebrenice izkopali posmrtne ostanke 6066 žrtev, ki so jih nato pokopali v spominskem centru Potočari. Predsednik Republike srbske Milorad Dodik je sicer v sredo ponovno zanikal, da bi se v Srebrenici zgodil genocid.

"Nemogoče je sprejeti kvalifikacijo genocida samo zato, ker tako mislijo predsednik predsedstva BiH Bakir Izetbegović ali nekateri tujci, ki so pohiteli s tovrstno kvalifikacijo," je v Bijeljini po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina dejal Dodik. Dodal je, da se je v Srebrenici po njegovem mišljenju zgodil "velik zločin", za katerega morajo odgovarjati posamezniki. V Srebrenico se je med vojno v BiH (1992-1995) zateklo skoraj 30.000 Bošnjakov iz vse BiH, potem ko so mesto Združeni narodi aprila 1993 razglasili za varovano območje. Sile bosanskih Srbov pod poveljstvom Ratka Mladića in Radislava Krstića so kljub temu 9. julija 1995 začele ofenzivo na Srebrenico, ki so jo varovale maloštevilne nizozemske modre čelade, vanjo pa vkorakale 11. julija.

Do 19. julija 1995 so ubili več kot 8000 zajetih Bošnjakov, kakih 25.000 žensk, otrok in starejših oseb pa so nasilno pregnali na območje pod nadzorom bošnjaških sil. Ta pokol sta Meddržavno sodišče v Haagu in Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije označila za genocid. Evropski parlament je leta 2009 11. julij razglasil za evropski dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov