Jean-Marie Le Pen je v video posnetku, objavljenem prejšnji teden na strani stranke, v odgovoru na vprašanje o uglednih kritikih Nacionalne fronte, med katerimi je tudi francoski pevec judovskega porekla Patrick Bruel, odvrnil: "Naslednjič jih bomo vrgli v peč." Komentar se po mnenju številnih nanaša na sežiganje judov v koncentracijskih taboriščih med drugo svetovno vojno.
Sporni video posnetek, ki je razburil javnost, so v nedeljo umaknili s spletne strani stranke, vendar pa so ga kasneje predvajali na nacionalni televiziji in drugod. Komentar politika, ki je bil sicer že večkrat obsojen zaradi zanikanja holokavsta, je sprožil val kritik. Prvič ga je javno kritizirala tudi njegova hči Marine, ki si v zadnjem času prizadeva ustanoviti svojo politično skupino v Evropskem parlamentu, sodelovanje v kateri nekateri evroskeptiki zavračajo ravno zaradi očitkov o protisemitski usmerjenosti Nacionalne fronte.
Marine Le Pen je poudarila, da je očetova opazka "politična napaka". Poleg tega se je vodstvo stranke danes odločilo, da s spletne strani stranke odstranijo Le Penov video blog, ki ga je ta objavljal vsak teden. Kot so sporočili, bloga odslej iz "pravnih razlogov" ne bo več.
Kot je za francosko tiskovno agencijo AFP pojasnil odvetnik in blagajnik Nacionalne fronte Wallerand de Saint-Just, želijo na ta način preprečiti, da bi bila proti Marine Le Pen, ki je kot sedanja vodja stranke pravno odgovorna za spletno stran, vložena tožba zaradi izjav njenega očeta.
Jean-Marie Le Pen se je v ponedeljek za francoski radio RMC odzval na hčerino pripombo, in sicer z besedami, da je večja politična napaka, če se skušaš prilagoditi splošnemu razmišljanju oz. se približati ostalim strankam. Kasneje je na družbenem omrežju Twitter še zapisal, da obžaluje izjavo predsednice Nacionalne fronte, poročajo tuje tiskovne agencije.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Ni se zgodilo prvič
Jean-Marie Le Pen je že večkrat razburil francosko in evropsko javnost, med drugim z opazkami, da so nacistična koncentracijska taborišča "detajl" druge svetovne vojne in da bi lahko virus ebole pomagal rešiti težave s priseljenci v Evropi.
Toda analitiki poudarjajo, da se je tokrat prvič zgodilo, da je naletel na kritike tudi v lastni stranki. "Oče nima več svoje stranke," je dejal francoski zgodovinar Nicolas Lebourg. Dodal je, da se je milejši pristop Marine Le Pen, ki je na evropskih volitvah dobila 25-odstotno podporo volivcev, izkazal za uspešnejšega.
Strokovnjak za francosko skrajno desnico Joel Gombin pa ocenjuje, da je stališče Le Penove, ki se je distancirala od očeta, tudi poskus "rešiti zadeve v Evropskem parlamentu".
Le Penovi namreč za oblikovanje politične skupine v Evropskem parlamentu manjkajo poslanci iz dveh držav - za zdaj bi bili v njeni skupini poslanci italijanske Severne lige, nizozemske Stranko za svobodo Geerta Wildersa, avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) in belgijske stranke Vlaams Belang. Politično skupino mora sestavljati najmanj 25 poslancev iz najmanj sedmih držav članic EU.