Posredna pogajanja za izpustitev ameriškega vojaka iz države Idaho so potekala preko Katarja, njegova zamenjava za peterico talibanov pa je povzročila ostre odzive republikancev, ki Obamo obtožujejo, da je prekršil zakon in hkrati prelomil načelno stališče, da se ZDA s teroristi ne pogajajo.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Berghdala lahko po vrnitvi v ZDA čakajo dodatne težave, saj ni povsem jasno, ali ni v času, ko so ga ujeli, dezertiral. V tem primeru mu v najslabšem primeru grozi do pet let zapora. Revija Rolling Stone je leta 2012 objavila dopisovanje vojaka s starši, v katerem vodnik Berghdal izraža razočaranje nad ameriško misijo v Afganistanu in razmišlja o samovoljnem odhodu iz vojske.
Za zdaj se zgodba osredotoča na srečno vrnitev vojaka iz ujetništva. Obama je novico javnosti sporočil na posebej sklicani novinarski konferenci, ki sta se je udeležila tudi vojakova starša Bob in Jani Berghdal. "Čeprav ga ni bilo med nami, nismo pozabili nanj. ZDA nikoli ne pustijo na cedilu naših mož in žena v uniformah," je dejal Obama.
Bob Berghdal pa je sinu poslal sporočilo v paštunskem jeziku in povedal, da ima Bowe po tolikih letih ujetništva sedaj težave z angleščino. Večino časa naj bi bil zaprt nekje v Pakistanu, vendar pa je pakistanska vlada zatrdila, da o tem nič ne ve, prav tako pa ni bila obveščena o pogajanjih za zamenjavo zapornikov.
Po Berghdala je v soboto na mejno območje s Pakistanom v Afganistanu poletelo več helikopterjev s pripadniki posebnih enot. Ameriški mediji poročajo, da je Berghdal po vstopu v helikopter na list papirja napisal PE? (Posebne Enote) in vojaki so mu pritrdili ter povedali, da ga iščejo že dolgo časa. Berghdal naj bi se potem zjokal.
Najprej so ga odpeljali v ameriško oporišče Bagram v Afganistanu, nato pa v oporišče Landstuhl v Nemčiji. Od tam bo prepeljan v bolnišnico v San Antoniu v Teksasu, kjer se bo prvič po dolgih letih videl s starši.
Ko so imeli Američani v rokah Berghdala, so se na Kubi vkrcali na letalo talibani iz Guantanama in poleteli v Katar. Dogovor predvideva, da te države ne bodo smeli zapustiti najmanj leto dni. Sosledje je pomembno zaradi pravnih težav, ki morda čakajo Obamo, če mu bodo republikanci delali težave.
Obama je lani podpisal zakon, ki določa, da mora v primeru selitve zapornikov iz Guantanama o tem kongres obvestiti 30 dni prej. K podpisu zakona pa je dodal podpisano izjavo, ki pravi, da zahteva neustavno posega v njegova pooblastila vrhovnega poveljnika oboroženih sil in jo lahko zanemari, kar pomeni, da je že takrat vedel, da bo moral trgovati za Berghdala.
Uradniki administracije ameriškim medijem priznavajo, da je šel Obama mimo zakona, vendar pa to opravičujejo z izrednimi okoliščinami. Tehnično so zato najprej menda dobili Berghdala in šele potem so izpustili peterico talibanov.
Republikanski senator iz Arizone John McCain je povedal, da gre za okorele teroriste, ki imajo na rokah kri ameriških vojakov in neštetih Afganistancev.
Izpuščeni so bili nekdanji notranji minister talibanov Kairula Kairkva, nekdanji namestnik ministra za obveščevalne dejavnosti Abdul Hak Vasik, poveljnik talibanov v Mazar e Šarifu Mula Morula Nori, šef varnosti v Kalatu Mohamed Nabi in osumljenec za pokol šiitov Mohamed Fazl.
Vodstvo talibanov je sporočilo, da so izjemno veseli izpustitve bratov, ki jih bodo v Katarju pričakali predstavniki njihovega tamkajšnjega političnega urada. Ta urad bi sicer moral biti zaprt, ker je tako zahteval afganistanski predsednik Hamid Karzaj, ki mu ni bilo všeč, da talibani v tuji državi dobivajo uradno predstavništvo.
Karzaj bo predsednik le še nekaj tednov, vendar pa bo imel Obama veliko večje težave doma. Predsednik odbora za obveščevalne dejavnosti v predstavniškem domu kongresa republikanec Mike Rogers iz Michigana je ogorčeno dejal, da je Obama naredil korenito spremembo v zunanji politiki s tem, da se je pogajal s teroristi. ZDA so sicer v primeru potrebe to počele vedno, tako kot tudi druge države, vendar pa javno tega niso priznavale.
Predsednik odbora za oborožene sile v predstavniškem domu Buck McKeon je skupaj z vodilnim republikancem sorodnega odbora senata Jamesom Inhofom iz Oklahome objavil ostro sporočilo za javnost z obtožbo, da je Obama prekršil zakon.
"Zamenjava petih talibanskih voditeljev za Berghdala ima lahko posledice za naše vojake in državljane. Teroristični sovražniki imajo sedaj močno vzpodbudo, da lovijo Američane in naše sile so sedaj izpostavljene še večjemu tveganju," sta sporočila kongresnik in senator.