Svet

Poplave v BiH: Mine prestavljene na poseljena območja?

STA/N.J.
20. 5. 2014, 15.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Zaradi poplav v BiH obstaja nevarnost premikanja minskih polj, del pa bi jih lahko zaneslo tudi na poseljena območja, je za STA danes povedal vodja pisarne Ustanove za krepitev človekove varnosti ITF v BiH Gregor Sančanin. Prav to predstavlja največjo nevarnost, a realno stanje se bo verjetno pokazalo šele čez kakšen mesec, je dodal.

Reuters, MNZ, Arhiv Svet24

Sančanin je v telefonskem pogovoru za STA povedal, da za zdaj nimajo nikakršnih konkretnih informacij v zvezi s premikanjem min, vedo pa, da se to dogaja. Do ugotovitev tudi ne bo mogoče priti, dokler se vode ne vrnejo v običajne struge. V BiH je po besedah Sančanina trenutno vsega skupaj še okoli 120.000 min, površine, za katere se sumi, da so onesnažene z minami, pa skupaj znašajo 1218 kvadratnih kilometrov. 

Poplavljene površine, za katere se ve, da so onesnažene z minami, se raztezajo na območjih rek Una in Sana, na območju skoraj celotnega toka reke Bosne s pritoki, to je severno od Sarajeva do reke Save, na območju Unsko-sanskega kantona in Posavine. Po ocenah Sančanina bi lahko tako bilo pod vodo med 20 in 30 odstotkov območij, onesnaženih z minami. To pomeni, da obstaja možnost, da je med 20.000 in 30.000 min potencialno pod nevarnostjo, da jih narasle vode premaknejo izven že markiranih območij. In to predstavlja največjo nevarnost za civilno prebivalstvo. Kot je ob tem še izpostavil Sančanin, žal obstaja tudi nevarnost, da bo del minskih polj zaradi velike količine blata, mulja in vode zaneslo v naseljena območja.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Novo ocenjevanje, kje so mine

Ko se bodo vode umaknile in bodo območja počistili, bodo sodelavci ITF iz Centra za razminiranje BiH lahko odšli na teren in na podlagi starih zemljevidov podali oceno, kakšno je novo stanje. A to bo dolgotrajen proces, ki bi lahko trajal mesece, tako da hitrih informacij ne bo moč podati. Šele nato se bodo lahko lotili čiščenja min, je dodal vodja pisarne ITF v BiH. "Kar se tiče definiranja lokacij, kjer so mine, se vračamo za deset let nazaj ali več," je poudaril.

ITF s sodelavci sicer v BiH nemoteno nadaljujejo delo na drugih, nepoplavljenih območjih, ki so onesnažena z minami, in tam delo ne bo zastalo.