Vso noč so na prizadetih območjih potekala prizadevanja za utrditev nasipov, ki ščitijo kraje Orašje, Bjeljina in Brčko. Nasip pri Orašju naj bi bil zaščiten, pri Bjeljini še ne. Sava se sicer pri Orašju že razliva, civilna zaščita pa utrjuje nasip, ki naj bi preprečil razlivanje vode proti središču mesta.
Voda je že v ponedeljek poplavila celotno področje Bosanskega Šamca in Domaljevca, pod vodo je tudi tretjina občine Odžak, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Vodostaji rek sicer še naprej upadajo, problem pa ostaja voda, ki je poplavila območja in se le počasi umika.
V celotni Bosni in Hercegovini danes žalujejo za žrtvami katastrofalnih poplav. V Republiki srbski je po doslej potrjenih podatkih umrlo 17 ljudi, v Federaciji BiH naj bi bilo žrtev sedem.
Glede na podatke, ki jih je v ponedeljek predstavil zunanji minister Zlatko Lagumdžija, so večdnevne poplave ogrozile najmanj milijon ljudi v državi, uničenih ali hudo poškodovanih je približno 100.000 stanovanjskih objektov ter 230 šol in zdravstvenih ustanov. Ocene o materialni škodi je pričakovati v dveh do treh tednih.
Zaradi stoječe vode na poplavljenih območjih se zaostrujejo ekološki in zdravstveni parametri, saj je zaradi kontaminacije vode in hrane zvišano tveganje nalezljivih bolezni. Zdravstvene oblasti v BiH so danes posvarile, da prebivalcem poplavljenih območij grozijo vranični prisad, virus Zahodnega Nila in številne druge okužbe, poroča tiskovna agencija Federacije BiH Fena.
Oblasti v BiH pa se ukvarjajo tudi s pogostimi podražitvami in krajami, ki so se pojavile ob poplavah. Oblasti obeh entitet so tako danes prepovedale podražitve osnovnih živil, pa tudi sredstev za čiščenje, po katerih se je zelo povečalo povpraševanje. Državljane so pozvali, naj vsako podražitev prijavijo pristojnim oblastem.
Pogoste so tudi kraje iz poplavljenih hiš in javne infrastrukture, med drugim na poškodovanih železniških progah, ki jih zaradi kraj materiala ne morejo usposobiti za promet. Policija opozarja tudi na prevarante, ki se predstavljajo kot humanitarni delavci in po hišah zbirajo denar.
Ob ostalih težavah pa so v BiH izbruhnili še politični obračunu, poroča Hina. Tako je vlada Republike srbske v ponedeljek zvečer imenovala posebnega odposlanca za Doboj in tako praktično onesposobila oblasti v občini.