Svet

V Nemčiji prijeli nekdanjega bolničarja v Auschwitzu

STA
18. 3. 2014, 19.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Nemška policija je danes aretirala nekdanjega bolničarja v nacističnem koncentracijskem taborišču Auschwitz. Danes 93-letni moški je obtožen, da je sodeloval pri umoru zapornikov, ki so v to taborišče septembra 1944 prišli iz Nemčije, Avstrije, Francije, Italije, Nizozemske in Slovenije, je danes sporočilo nemško tožilstvo.

Tožilstvo njegove identitete še ni razkrilo, je pa pojasnilo, da so nekdanjega pripadnika enot SS prijeli na njegovem domu v kraju Neubrandenburg severno od Berlina. Po pregledu pri zdravniku je sodnik zanj določil pripor do sojenja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Glede na ugotovitve tožilstva naj bi sodeloval pri poboju zapornikov, ki so v Auschwitz prišli na osmih vlakih iz Nemčije, Avstrije, Francije, Italije, Nizozemske in Slovenije. Šlo naj bi za najmanj 1721 zapornikov, za katere so ob prihodu ugotovili, da niso primerni za prisilno delo v koncentracijskem taborišču, zato so končali v plinski celici.

Do aretacije ostarelega nacista je prišlo po namigu nemškega urada, ki preučuje nacistične zločine med drugo svetovno vojno, je še pojasnilo nemško tožilstvo.

Sicer pa je do njegovega prijetja prišlo v nizu podobnih aretacij, ki jih je Nemčija izvedla v zadnjem času, da bi pred roko pravice pripeljala še zadnje živeče naciste, ki so sodelovali v holokavstu.

Aretacijo so pozdravili tudi pri Svetovnem judovskem kongresu. "Pregon tistih, ki so sodelovali pri grozljivih zločinih, daje jasno sporočilo, da mora biti pravici zadoščeno, ne glede na to, kako pozno," je zapisal predsednik te judovske organizacije Ronald Lauder.

Več kot 60 let so nemška sodišča preganjala samo tiste naciste, ki so osebno sodelovali pri zločinih med drugo svetovno vojno. Leta 2011 pa je prišlo do spremembe v tovrstni praksi, ko je Münchensko sodišče obsodilo Johna Demjanjuka na pet let zapora zaradi sodelovanja v poboju judov v taborišču Sobibor. S tem se je postavil presedan, da se lahko sodi tudi vsem tistim, ki so samo stražili v koncentracijskih taboriščih, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

"Zločini proti človečnosti ne smejo zastarati in množični morilci morajo še naprej živeti v strahu pred dolgo roko pravice," je še komentiral Lauder.

Auschwitz, ki leži v bližini kraja Oswiecim na jugu Poljske, je bilo eno glavnih nacističnih uničevalnih koncentracijskih taborišč med drugo svetovno vojno in simbol genocida nad judi v Evropi. Samo v Auschwitzu naj bi jih v letih od 1940 do 1945 pobili milijon ali šestino vseh, ki so jih nacisti pobili med vojno.

V tem taborišču pa je bilo ubitih tudi več kot 100.000 drugih ljudi, od Poljakov, Romov, sovjetskih vojnih ujetnikov, homoseksualcev in partizanov, preden ga je sovjetska Rdeča armada 27. januarja 1945 osvobodila.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov