Nemirna Bosna
Po poročanju tamkajšnjih medijev se je več sto protestnikov v Sarajevu zbralo že okoli poldneva. Najprej so protestirali pred zgradbo predsedstva BiH, nato pa so se premaknili pred zgradbo policije in zatem še pred tožilstvo. Zahtevajo izpustitev vseh, ki so bili priprti po petkovih izgredih, pa tudi odstop vlade Federacije BiH.
Protestniki so se zbrali tudi v Bihaću, kjer prav tako zahtevajo odstop kantonalne vlade. To zahtevajo že od četrtka, vendar jih predsednik tamkajšnje kantonalne vlade Hamdija Lipovača zavrača. Napovedal je sicer, da bi se s predstavniki protestnikov sestal v ponedeljek.
V Mostar nenapovedano odpotoval hrvaški premier
Medtem je v Mostar nenapovedano dopotoval predsednik hrvaške vlade Milanović in pozval k umiritvi razmer. "Do tega ne bi prišlo, če bi Bosna in Hercegovina imela jasno in koherentno politiko o tem, kaj si želi," je dejal po ogledu stavbe kantonalne vlade v Mostarju, ki so jih v petek razjarjeni protestniki razdejali in zažgali.
Dejal je, da bi BiH morala čimprej nadaljevati na evropski poti. Če do tega ne bo prišlo, bo do protestov prihajalo še naprej, to pa nikakor ni v interesu niti Hrvaške, je še dodal Milanović, kot poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Oglasil se je tudi srbski premier
V zvezi z nemiri v BiH pa se je oglasil tudi srbski premier Ivica Dačić, ki se trenutno sicer mudi v ZDA. Kot je opozoril v pogovoru za Glas Amerike (Voice of America), je dovolj že samo iskra, pa bi se v regiji lahko znova razvneli spopadi.
Opozoril pa je, da pri protestih v BiH ne gre le za socialno dimenzijo, ampak tudi za "določene politične zahteve, ki gredo k sistemu "en človek, en glas" in k ukinitvi entitet ter pravic narodov v BiH". To pa po njegovih besedah odpira začaran krog, zaradi katerega je sploh prišlo do vojne v BiH, povzemajo srbski mediji.
Se bodo protesti razširili tudi na Republiko srbsko?
V povezavi s protesti se bodo še danes v Beogradu sestali podpredsednik srbske vlade Aleksandar Vučić ter predsednik Republike Srbske Milorad Dodik ter vodja največje opozicijske stranke v tej srbski entiteti BiH, Mladen Bosić. Dodik je že opozoril, da bi se protesti, ki se sicer odvijajo zgolj v mestih bošnjaško-hrvaške Federacije BiH, lahko razširili tudi na Republiko srbsko, česar pa si ne želi.
Tudi on pa je ocenil, da naj bi šlo za "projekt", ki naj bi v ozadju imel za cilj tudi destabilizacijo Republike srbske. To pa naj bi bila po njegovih besedah ena glavnih tem današnjih pogovorov z Vučićem v Beogradu.