Cilj današnjega srečanja je sicer bil sirsko opozicijo prepričati v udeležbo na mirovni konferenci, ki je načrtovana za 22. januar v Švici. "Želimo jih prepričati in s poti odstraniti še zadnje ovire," je ob začetku dejal nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier.
Predstavnik Nemčije je bil po srečanju kljub vsemu optimističen, saj naj bi Džarbot, vodja najmočnejše sirske opozicijske skupine, soglašal s tem, da se na konferenco pošlje delegacijo Sirske nacionalne koalicije. "Prepričan je, da bi bi bila udeležba na ženevskih pogovorih koristna," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Steinmeier.
Sirska nacionalna koalicija, ki jo mednarodna skupnost pritiska k sodelovanju v mirovnih pogajanjih, je sicer sporočila, da bo odločitev o sodelovanju sprejela 17. januarja.
"Pomembno je, da pride do mirovnih pogovorov Ženeva II in da bodo uspešni," pa je dejal francoski zunanji minister Laurent Fabius.
Srečanja na francoskem zunanjem ministrstvu so se udeležili zunanji ministri enajstih držav, tudi ameriški John Kerry, ki se bo v ponedeljek v Parizu z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom pogovarjal o vlogi Irana na omenjeni mirovni konferenci.
Mirovna konferenca v Ženevi naj bi prinesla politično rešitev konflikta v Siriji, ki je od marca 2011 terjal že najmanj 130.000 življenj.
Sirska opozicija še vedno brez odgovora glede udeležbe na mirovni konferenci
Po srečanju zunanjih ministrov držav iz skupine prijateljic Sirije še vedno ni jasno, ali se bo sirska opozicija udeležila mirovne konference za Sirijo. Vodja opozicijske Sirske nacionalne koalicije Ahmad Džarbot je namreč po pogovorih v Parizu sporočil samo to, da so se s sogovorniki strinjali, da režim Bašarja al Asada nima prihodnosti.