Svet

Papež Frančišek opozarja na bratstvo med ljudmi

STA
30. 12. 2013, 16.53
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Ob svetovnem dnevu miru, ki ga obeležujemo 1. januarja, je papež Frančišek v svoji poslanici Bratstvo, temelj in pot do miru opozoril na bratstvo med ljudmi. "Brez bratstva je nemogoče graditi pravično družbo ter trden in trajen mir, ki se uresničuje najprej v družini, v skupnosti moža, žene ter otrok in v mednarodnih odnosih," je zapisal papež.

Reuters

Poslanico papeža Frančiška sta danes v galeriji Družina predstavila predsednik Slovenske škofovske konference in apostolski administrator ljubljanske nadškofije Andrej Glavan ter urednik zbirke Rafko Valenčič. Slednji je na predstavitvi poslanice povedal, da ta med drugim posebno pozornost posveča ekonomski krizi.

Valenčič je pojasnil, da papež vzrok za krizo vidi v čedalje večji moči človeka nad naravo, proizvodnjo in možnostjo ekonomskega vzpona nekaterih z ene strani, z druge strani pa lov za dobičkom, ki človeka zavaja v egoistično pridobitništvo in porabništvo.

Papež v poslanici poudarja, da lahko ta kriza spodbudi h kritičnemu premisleku glede pristnega in celostnega razvoja človeka in človeštva. "Ponuja mu rodovitno priložnost, da znova odkrije kreposti razumnosti, zmernosti, pravičnosti in srčnosti, ki so štiri osnovne naravne kreposti, potrebne za graditev družbe v skladu s človeškim dostojanstvom," v poslanici navaja papež Frančišek.

Poslanica se dotakne tudi pojava korupcije. Ta se po mnenju papeža pojavlja na različnih ravneh, in sicer na osebni, organizirani in celo svetovni ravni. To pa je skrajno egoistično početje, meni papež.

V svoji poslanici je papež zapisal tudi, da so med drugim droga, ekološko onesnaževanje, kršitev osebnih človekovih pravic, tudi verskih, in denarne spekulacije, vzroki za skrajno revščino množic in tragedije migrantov.

Tudi ko gre za spoštovanje narave, ki je dar človeku in je zaupana njegovi odgovornosti, je potrebna modrost in odgovornost, izpostavlja papež. Ob tem dodaja, da če bi bila obdelovanje zemlje in raba naravnih virov pravično razdeljena, bi bila zadostna človeštvu.

Papež je v svoji poslanici še poudaril, da je bratska ljubezen tista, ki človeku odpira oči in srce za spoznanje njegovega mesta v družbi in stvarstvu. Po njegovem mnenju politika in gospodarstvo ne zadoščata, če ni globljega spoznanja in sprejemanja drugega, upoštevanje njegovega dostojanstva in enakosti. Le-to se kaže v služenju, ki ga Kristus razodeva človeku s svojim življenjem in odpira upanje, da je to možno doseči, je zapisal papež.