Svet

Glavna priča proti Sanaderju še ni vrnila podkupnine

STA/N.J.
17. 12. 2013, 13.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Podjetnik Robert Ježić, ki je bil glavna priča na sojenju nekdanjem hrvaškemu premieru Ivu Sanaderju v korupcijskem primeru Ina-Mol, kljub obljubam na sodišču še ni vrnil petih milijonov evrov podkupnine, ki naj bi jih madžarska družba Mol plačala Sanaderju za prevzem upravljavskih pravic v Ini. To bi bil ključni materialni dokaz tožilstva.

Reuters

Čeprav je Robert Ježić lani na sojenju Ivu Sanaderju obljubil, da bo denar vrnil v 30 dneh, tega še ni storil. Nasprotno, celo zavrnil je prevzem sodbe sodišča o povračilu denarja zaradi domnevne postopkovne napake pri vročitvi, njegovo novo švicarsko podjetje Dioki Holding pa se je na razsodbo celo pritožilo, navaja Jutarnji list.

Ježić je Dioki Holding ustanovil v Švici, potem ko je zaprl podjetje Xenoplast, preko katerega je Mol domnevno plačal polovico podkupnine za Sanaderja junija 2009. Sanader in Ježić sta bila nekdaj dobra prijatelja, nato pa se je Ježić dogovoril s tožilstvom, da ne bo obtožen in bo pričal proti nekoč najmočnejšemu hrvaškemu politiku.

Sanaderjevi odvetniki zagotovo izkoristili nove okoliščine, da bi med postopkom pritožbe predstavili Ježića kot neverodostojno pričo, ker ni izpolnil svojih obljub sodišču, poročajo hrvaški mediji.

Njegovo zavračanje vrnitve spornega denarja ne bo pomagalo niti pri odločanju hrvaškega vrhovnega sodišča, ker gre za pomemben materialni dokaz, da je bila Sanaderju nakazana podkupnina, ocenjuje zagrebški časnik.

Ježićevi odvetniki trdijo, da je pet milijonov evrov na računih Dioki Holdinga v Švici. Pojasnili so, da je Ježić državi podal jamstva v obveznicah, da bo denar tudi vrnil, ko bo razsodba postala pravnomočna, tako kot tudi predvideva zakon.

Na podlagi Ježićevega pričanja je bil Sanader lansko jesen na prvi stopnji obsojen na zaporno kazen, zaradi česar se je moral vrniti v pripor. Sanaderjeva obramba je med sojenjem trdila, da so bili sporni milijoni evrov Ježićevi ter da je kot nekdanji lastnik kemične družbe Dioki Holding iz Zagreba pral denar preko svojega švicarskega podjetja.

Reuters

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Medtem je Ježić prestal dve težki operaciji in je v bolnišnici v Zürichu v Švici, poročajo hrvaški mediji. Zato so danes na zagrebškem sodišču prestavili obravnavo za nov postopek proti Sanaderju, v katerem je obtožen tudi Ježić. Tako bo sodišče odločalo o datumu začetku sojenja maja 2014.

Tožilstvo bremeni Sanaderja, Ježića in nekdanjega direktorja Hrvaškega elektrogospodarstva (Hep) Ivana Mravaka, da so pri malverzacijah s cenami elektrike za Ježićevo podjetje oškodovali Hep za dobrega pol milijona evrov. Mravak je priznal odgovornost, Ježić in Sanader pa jo zavračata.

Gre za peto obtožnico zaradi korupcije proti Sanaderju, Ježić pa je bil priča proti njemu tudi v najbolj razvpitem primeru Fimi-media. Proti Sanaderju je bila vložena tudi šesta obtožnica, prav tako zaradi prodaje poceni elektrike Hepa mostarski družbi Aluminij in šibeniškemu podjetju TLM.

Zanimivosti

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025

Črna kumina (3)
Črna kumina

Eno najbolj zdravih živil, ki odlično vpliva na imunski sistem

krema za roke, nega rok
Nega rok

Naravni nasveti za nego izsušenih rok

ogljikovi hidrati
Prehrana po urah

Ogljikove hidrate uživajte samo do pol treh popoldne

tek na smuceh
Tek na smučeh

Priljubljena zimska aktivnost, ki požene kri po žilah

konopljika
Navadna konopljika

Vpliva na delovanje hipofize in posledično hormonov v telesu