Svet

Merklovi ni čisto uspelo

STA/M.J.
23. 9. 2013, 10.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Konservativna krščanska unija CDU/CSU kanclerke Angele Merkel je po preštetju vseh glasov na nedeljskih volitvah v Nemčiji prejela 41,5 odstotka glasov (na zadnjih volitvah 33,8 odstotka) in bo imela v bundestagu 311 od skupaj 630 sedežev, je zgodaj davi sporočila volilna komisija. CDU/CSU se je tako za las izmaknila absolutna večina.

Reuters

Merklova vendarle ni dosegla absolutne večine, čeprav so v nedeljo zvečer nekatere projekcije napovedovale, da bi se to utegnilo zgoditi, in bo morala sestavljati koalicijo.

Drugouvrščeni socialdemokrati so dobili 25,7 odstotka glasov (leta 2009 23,0 odstotka) in bodo imeli 192 sedežev.

Sledi jim Levica z 8,6 odstotka glasov (leta 2009 11,9 odstotka) in 64 sedeži ter Zeleni z 8,4-odstotno podporo (leta 2009 10,7 odstotka) oziroma 63 sedeži. Dosedanja opozicija ima tako skupaj 319 sedežev v bundestagu.

Omenjene stranke so tudi edine, ki jim je uspel preboj v parlament. Novoustanovljeni evroskeptični Alternativi za Nemčijo (AfD) so volivci namenili 4,7 odstotka glasov in je tako za las zgrešila petodstotni prag za vstop v parlament, dosedanji koalicijski partnerji Merklove liberalci (FDP) pa so doživeli zgodovinski poraz s 4,8 odstotka glasov (na zadnjih volitvah 14,6 odstotka).

Volilna udeležba je bila 71,5-odstotna, v nasprotju s pričakovanju boljša kot na zadnjih volitvah, ko je bila 70,8-odstotna.



Angela Merkel ima zdaj v rokah karte za sestavo vlade. Kot je napovedala v nedeljo, bo že danes začela pogovore, po ocenah poznavalcev pa je najbolj verjetna koalicija s socialdemokrati.

Njihov kanclerski kandidat Peer Steinbrück je v nedeljo zvečer, razočaran nad izidom svoje stranke, dejal, da je žogica zdaj na strani Angele Merkel. "Ona mora poskrbeti za večino," je dejal.

Kanclerka je v preteklosti - od leta 2005 do leta 2009 - že vodila veliko koalicijo s SPD, medtem ko je zadnja štiri leta vladala s svojimi "naravnimi" zavezniki, liberalci, ki pa se jim zdaj - prvič v nemški povojni zgodovini - ni uspelo niti prebiti v parlament.

"To je naš najslabši rezultat doslej. Ni konec stranke, bo težko, ampak šli bomo naprej," je dejal kanclerski kandidat liberalcev Rainer Brüderle.

V nedeljo je Merklova dejala, da je še prezgodaj reči, kakšna bo prihodnja vlada, in dodala, da "morda ne bodo našli nikogar več, ki bi hotel vladati z nami". Sicer pa v pogovorih ne namerava hiteti, ampak bo šla "korak za korakom".

Poznavalci že napovedujejo, da bo trajalo več tednov, preden bo v Berlinu oblikovana nova vlada.

59-letna dosedanja kanclerka je obenem v nedeljo zavrnila namigovanja, da se namerava na polovici novega - svojega že tretjega - mandata umakniti, in zatrdila, da bo vladala do izteka mandata leta 2017.

Vladajočo koalicijo bi sicer lahko glede na število sedežev oblikovale tudi stranke na levici - SPD, Zeleni in Levica, a socialdemokrati in Zeleni že ves čas zavračajo sodelovanje z Levico, ki je naslednica nekdanjih vzhodnonemških komunistov.

Medtem ko so bili liberalci razočarani, ker se jim ni uspelo uvrstiti v bundestag, so bili v AfD zadovoljni, čeprav jim ni uspelo prestopiti petodstotnega praga.

"Obogatili smo demokracijo v Nemčiji," je dejal vodja stranke, ki zagovarja konec območja evra, Bernd Lucke. Stranko so sicer ustanovili šele v začetku leta.

Nedeljska zmaga Merklove je ugodno vplivala na tečaj evra, katerega vrednost se je davi na azijskih trgih zvišala.

Nemška kanclerka medtem še naprej prejema čestitke. V nedeljo ji je prvi čestital francoski predsednik Francois Hollande, s katerim sta v telefonskem pogovoru napovedala nadaljevanje sodelovanja.

Da se veseli nadaljnjega sodelovanja z njo, je prek Twitterja sporočil tudi britanski premier David Cameron, medtem ko je po oceni italijanskega premiera Enrica Lette njena zmaga "dobra za Evropo".

Ob parlamentarnih volitvah v Nemčiji so v nedeljo potekale tudi regionalne volitve v gospodarsko močni zvezni deželi Hessen.

Tudi tam je slavila CDU z 38,3 odstotka glasov, njihovi dosedanji koalicijski partnerji liberalci pa so tako kot na državni ravni doživeli hud poraz, a se jim je v nasprotju s prvimi napovedmi očitno le uspelo uvrstiti v deželni parlament.

Dobili naj bi 5,03 odstotka glasov in tako za las presegli prag, kljub temu pa doslej vladajoči stranki ne bosta mogli sami sestaviti vlade.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste