Svet

Nekdanji notranji minister obtožen zaradi povojnih zločinov

STA / S.R.
17. 9. 2013, 18.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Zagrebško tožilstvo je obtožilo prvega hrvaškega notranjega ministra in nekdanjega partizanskega poveljnika, 93-letnega Josipa Boljkovca zaradi prijetja in usmrtitve 21 civilistov maja 1945. Boljkovca so zaradi povojnih zločinov prijeli konec leta 2011, a je ustavno sodišče razveljavilo odločitev o preiskavi in priporu.

Reuters
Josipa Boljkovca so obsodili zaradi povojnih zločinov.

Tožilstvo bremeni Boljkovca, da je od 7. maja do sredine junija 1945 kot vodja oddelka nekdanje varnostno-obveščevalne službe SFRJ, Ozne, v Karlovcu zahteval prijetje in zapor za več civilistov z območja Duge Rese na podlagi obtožb, da so sodelovali z ustaškimi oblastmi, so zapisali na spletni strani tožilstva.

Zahtevajo njegovo odgovornost zaradi kršitve mednarodnega vojnega prava ter zapiranje, zaslišanja in usmrtitev 21 oseb, ki so bile večinoma pokopane na območju Vidanka Curak. Tamkajšnje množično grobišče so odkrili leta 1998, ko se je tudi začela preiskava proti neznanem storilcu.

Odvetnik obtoženega Anto Nobilo danes ni želel komentirati obtožnice, češ, da še ni bil seznanjen z njeno vsebino. Dodal je, da med preiskovalnim postopkom ni bilo dokazov, ki bi bremenili Boljkovca, sicer pa, da so morda medtem našli kakšen dokaz, za katerega ne ve.

Boljkovca so 2. novembra 2011 prijeli pripadniki posebnih enot hrvaške policije v njegovi družinski hiši v Vukovi Gorici pri Karlovcu, kar so spremljali številni mediji. Po spektakularnem prijetju je ta nekdanji tesni sodelavec prvega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana na sodišče prišel z berglami in v spremstvu zdravnika ter zanikal odgovornost za očitane zločine.

Ustavno sodišče je nekaj tednov potem presodilo, da so postopek vodili po napačnem zakonu in so Boljkovca nemudoma izpustili iz pripora. Sicer je med pridržanjem več časa preživel v zaporniški bolnišnici zaradi visoke starosti in zdravstvenega stanja.

Ustavno sodišče je takrat potrdilo, da bi moral postopek potekati na podlagi novega zakona o kazenskem postopku, ki določa, da preiskavo vodi državno tožilstvo, ne pa preiskovalni sodnik, kot je to veljalo po starem zakonu, ki je potekel 1. septembra 2011. Zato je bila aretacija Boljkovca nezakonita in so bile ogrožene njegove ustavne pravice do pravičnega sojenja.

Potem je stekla nova preiskava proti Boljkovcu, ki se je končala z današnjo objavo obtožnice.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja