Svet

Bo izbruhnila nova hladna vojna?

Črt Kaker
10. 9. 2013, 16.42
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Na vojno v Siriji večina mednarodne skupnosti gleda kot na podaljšek oziroma nadaljevanje Arabske pomladi. Državljanska vojna v tej nemirni bližnjevzhodni državi poteka že dobri dve leti in je do danes, po ocenah Združenih narodov, terjala že več kot 100.000 mrtvih in približno 2 milijona beguncev.

Reuters
Zahod in mednarodna skupnost nikakor ne zmoreta najti skupnega jezika o zajezitvi nasilja.

Nasilju v Siriji ni videti konca. Spopadi med vladnimi silami in uporniki se nadaljujejo. Ob tem je treba poudariti, da se obe strani v vojaških akcijah močno naslanjata na paravojaške enote. Na strani al-Asada velja izpostaviti paravojaško skupino Shabiha, ki naj bi bila odgovorna za najhujše nasilje. Člani Shabihe spadajo v versko skupino Alawitov, ki predstavljajo manjšino v državi, a kljub temu držijo vse niti v svojih rokah. Glavno vlogo pri njenem delovanju imata bratranca sirskega predsednika Bašarja al-Asada. Na drugi strani je pri upornikih najaktivnejša fronta Al Nusra, ki jo tako moralno kot finančno podpira mednarodna teroristična mreža Al Kaida.

Do dodatnega zaostrovanja v mednarodni skupnosti je prišlo pred tedni, ko je v javnost prišla informacija, da je bilo v Siriji uporabljeno kemično orožje. 

Zahod in mednarodna skupnost nikakor ne zmoreta najti skupnega jezika o zajezitvi nasilja. Poglejmo, katera velika sila drži s kom. Na strani al-Asada imamo velike sile, kot so Iran (in njegova revolucionarna garda), Rusija, Kitajska in Hezbolah, ki že od izbruha vojne poudarjajo, da gre za notranji problem Sirije, v katerega se tuji sile nimajo pravice vmešavati. Na strani opozicije pa imamo zahodne sile, Izrael, Katar in Savdsko Arabijo.

Vojaško posredovanje je neizpodbitno.

Vendar je v ozadju veliko več. Na eni strani igrata Savdska Arabija in Iran igro za prevlado v regiji, na drugi strani se razkriva strateški boj glede prihodnosti svetovnega upravljanja. Rusi pravijo, da je suverenost ene države pred humanitarno noto, Američani na drugi strani poudarjajo, da je humanitarnost pred državo, in to jim daje legitimnost za morebitno  vojaško posredovanje.

Do dodatnega zaostrovanja v mednarodni skupnosti je prišlo pred tedni, ko je v javnost prišla informacija, da je bilo v Siriji uporabljeno kemično orožje. Po do sedaj zbranih podatkih, od obsega do načina uporabe kemičnega orožja, kaže, da so napad izvedle enote, zveste sirskemu predsedniku al-Asadu.

Ni pa mogoče te teze z gotovostjo potrditi, saj so dokazi posredni in tudi dvoumni, kar je včeraj priznal sam vodja stikov z javnostjo Bele hiše. Je pa eno dejstvo neizpodbitno. Kemični napad daje Američanom in celotnemu Zahodu legitimacijo za posredovanje iz humanitarnih razlogov, da ne bi bili ponovno priča novemu primeru Kosovu. Kaj lahko pričakujemo? Vojaško posredovanje je tako rekoč pred vrati, več o tem pa v jutrišnji številki Sveta24.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu