Informacijo o vohunjenju je na podlagi podatkov nekdanjega pogodbenika NSA Edwarda Snowdna v nedeljo objavila televizija Globo TV. Brazilija je tako ogorčena, da bo zahtevala sprejetje mednarodnih norm za zaščito državljanov po svetu pred takšnimi postopki ZDA. Rousseffova tudi razmišlja o morebitni odpovedi oktobrskega državniškega obiska v Washingtonu.
Od veleposlanika ZDA Thomasa Shannona je Brazilija zahtevala hitro pisno pojasnilo poročila, da so leta 2012 vohunili za predsednico. Tiskovni predstavnik veleposlaništva ZDA v Braziliji Dean Chaves je sporočil, da zadeve ne bo komentiral, vendar pa naj bi ZDA razumele skrbi Brazilije, o čemer se bodo pogovarjali še naprej.
Mehika je poklicala na zagovor ameriškega veleposlanika in zahtevala preiskavo navedb o vohunjenju za Nietom. Še preden je bil sploh izvoljen za predsednika, naj bi Nietu pregledovali elektronsko pošto, vohunjenje pa naj bi se nadaljevalo tudi po izvolitvi.
"Zavračamo in obsojamo vsakršno vohunjenje za našimi državljani, ker to krši mednarodno pravo in je v nasprotju z ustanovno listino ZN," so ob tem sporočili z mehiškega zunanjega ministrstva.
Brazilija in Mehika ogorčeni zaradi prisluškovanja
Vladi Brazilije in Mehike sta v ponedeljek izrazili ogorčenje nad poročili, da je ameriška Agencija za nacionalno varnost (NSA) vohunila tudi za brazilsko predsednico Dilmo Rousseff in mehiškim predsednikom Enriquejem Peno Nietom. Obe državi sta zahtevali pojasnila, ki jih javno nista dobili.