V omenjene 'kletke' so strpani kot živina – te celice, namenjene le začasni nastanitvi, višine 4,5 in širine 3,7 metra, v nevzdržnih pogojih premorejo več kot trideset ljudi, veteranov najbolj krvave vojne v državi, tiste med tolpama MS-13 in M18. Te ljudi, skrite pred očmi javnosti, zaradi pomanjkljive prehrane pestijo številne zdravstvene tegobe. Med obema tolpama sicer od marca 2012 velja krhko premirje, ki je naredilo konec pravcati državljanski vojni.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
A vseeno je letošnjega julija znova prišlo do izbruha nasilja in ni dosti manjkalo, da se ne bi vojna znova razplamtela. Premirje, ki ga podpirata tako Katoliška cerkev kot Organizacija ameriških držav, je bilo namenjeno zmanjšanju števila umorov – leta 2011 se je na 100.000 prebivalcev zgodilo 66 umorov, El Salvador pa kotira visoko na lestvici najbolj nasilnih držav, saj se je dnevno zgodilo od 12 do 15 umorov, premirje pa je to povprečje znižalo na pet umorov na dan.
Obe tolpi izvirata iz južne Kalifornije, kjer so begunci v osemdesetih letih prejšnjega stoletja na ulicah Los Angelesa in v njegovih predmestjih začrtali usode mnogih. Uličnim tolpam tako pripada približno 50.000 Salvadorcev, za rešetkami pa naj bi bilo 10.000 članov obeh tolp. (jp)