Islandski parlament je leta 2009 podprl vložitev prošnje za članstvo Islandije v EU, vlade pa to glasovanje po mnenju strokovnjakov ne zavezuje. "Po prejemu mnenja se je zunanji minister odločil razmisliti o razpustitvi pogajalskega odbora," je zapisalo ministrstvo.
Islandija je pristopna pogajanja z EU zaustavila, potem ko je na aprilskih parlamentarnih volitvah slavila desna sredina, ki je članstvu v EU ves čas nasprotovala. Nova vlada je o islandski poti v EU napovedala referendum, nekateri člani pa so menili, da referendum ni potreben in da bi morala vlada enostavno odstopiti od pogajanj.
Islandsko javno mnenje vstopu v EU ni naklonjeno, zato bi volivci vstop najverjetneje zavrnili tudi na referendumu.
Sicer je bilo pričakovano, da bo Islandija skozi pristopna pogajanja z EU prišla precej hitro in brez večjih težav, problematično bi lahko bilo le vprašanje ribištva. Zaradi islandske enostranske določitve ribolovne kvote za slanike bo EU proti državi najverjetneje uvedla trgovinske sankcije.
Islandija si je premislila glede vstopa v EU
Islandija je zelo blizu odstopu od prošnje za članstvo v Evropski uniji. Zunanje ministrstvo je namreč prejelo mnenje ustavnih svetovalcev, ki ugotavljajo, da vlade ne zavezuje glasovanje parlamenta o začetku pristopnih pogajanj,