Po dve leti trajajoči skupni preiskavi so v Španiji aretirali 51 oseb, v Franciji pa 24, so zapisali v izjavi policije, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP. Zasegli so tudi 81 ponarejenih potnih listov azijskih držav Tajvana, Južne Koreje, Malezije, Japonske, Hongkonga in Singapurja.
Tihotapci so zahtevali med 40.000 in 50.000 evrov plačila na osebo, da so kitajske državljane z lažno identiteto spravili v ZDA in evropske države, kot so Španija, Francija, Grčija, Italija, Velika Britanija, Irska in Turčija. Španska policija še navaja, da je tihotapska mreža v nekaterih primerih tudi spolno izkoriščala migrante.
Preiskava o tihotapski mreži, ki so jo opisali kot "kompleksno", se je začela julija 2011. Zaradi dobro organizirane hierarhične mreže, katere vrh je bil na Kitajskem, z neodvisnimi celicami, ki so delovale v različnih državah, je bila preiskava po navedbah policije toliko bolj otežena.
Španija je bila zadnja postaja na poti s Kitajske in odskočna deska do končnega cilja, ki je bil običajno v Veliki Britaniji ali ZDA, je po poročanju AFP še sporočila policija.
Španska in francoska policija razbili mrežo tihotapcev ljudi
Španska in francoska policija sta danes sporočili, da sta razbili mrežo, ki se je ukvarjala s tihotapljenjem kitajskih migrantov v Evropo in ZDA. Pri tem so aretirali 75 osumljencev, med njimi tudi vodilne osebe tihotapske mreže v Evropi, ki je imela sedež v Barceloni.