Del nezadovoljnih prodajalcev se danes ni pojavil na tržnicah, temveč so sporočili, da so se odpravili na "kolektivni dopust". Nekateri so celo napovedali, da zaradi slabih pogojev za delo na tržnicah, ki so jih "dodatno poslabšale" obvezne davčne blagajne, ne bodo delali dokler vlada ne bo spremenila svoje odločitve.
Hrvaški mediji poročajo, da je bilo danes na tržnicah v večjih hrvaških mestih precej praznih stojnic. Sicer pa bo pravo razpoloženje med prodajalci na tržnicah možno ugotoviti ob sobotah, ko so mestne tržnice praviloma najbolj obiskane.
Finančni minister Slavko Linić se je tudi danes ostro odzval na trditve nezadovoljnih prodajalcev s tržnic, ter je dejal, da gre za "neodgovorne ljudi, ki pošiljajo lažna sporočila in ustrahujejo druge".
"Očitno so vajeni neplačevanja davkov in goljufati hrvaške državljane. Moje sporočilo je - delali boste po zakonih in predpisih", je izjavil Linić po današnji seji vlade.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Medtem ko je del prodajalcev začel delati z davčnimi blagajnami, so se mnogi registrirali kot družinsko kmetijsko gospodinjstvo, ki predstavlja eno izmed izjem v zakonu, še poročajo hrvaški mediji.
Hrvaška obrtniška zbornica je danes znova povabila vlado, naj upošteva tradicijo prodaje na odprtem in posebnosti pri delu trgovcev na tržnicah ter jih izvzame od zakona. Združenje hrvaških tržnic pa je napovedala, da bodo od ustavnega sodišča zahtevala oceno ustavnosti zakona.
Proti davčnim blagajnam so bili na začetku tudi številni gostinci, trgovci, odvetniki in še nekatere druge interesne skupine, a so se morali sprijazniti z zakonom, ki predvideva tudi visoke denarne kazni za kršitelje zakona.
Hrvaška davčna uprava je letos večkrat izrazila zadovoljstvo z rezultati poostrenega nadzora gotovinskega prometa po uvedbi davčnih blagajn, s katerimi se bojujejo proti sivi ekonomiji.