Incident je poskrbel za veliko ogorčenje naravovarstvenikov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Do incidenta je prišlo 16. julija med skupnim urjenjem ameriške in avstralske mornarice. Ameriški lovski letali tipa harrier naj bi bombe sprva odvrgli na posebnem vadišču na bližnjem otoku Townsend, a so njuno misijo zaradi prisotnosti civilnih plovil na območju odpovedali.
Letaloma je primanjkovalo goriva in nista mogli pristati natovorjeni, zato sta bombi odvrgli v vodo v bližini koral.
Odstranitev bomb bo vodila ameriška flota, sicer nastanjena na Japonskem. Operacija bo potekala v sodelovanju z avstralskimi oblastmi.
"Ameriška vojska se zaveda profesionalne odgovornosti za ublažitev okoljskih vplivov svojih operacij," so sporočili iz ameriške mornarice. Obljubili so so pravočasno ukrepanje, natančnejših načrtov operacije pa še niso razkrili.
Bombe sicer predstavljajo le minimalno tveganje, pristale pa so 30 kilometrov od najbližjega koralnega grebena. Kljub temu je odločitev o spustitvi takšnega tovora na to območje razburila okoljevarstvenike.
Več kot 2600 kilometrov dolg Veliki koralni greben ob vzhodni obali Avstralije je namreč zaščiten naravni park neprecenljive vrednosti, uvrščen na Unescov seznam svetovne dediščine. Med drugim je dom 400 različnim vrstam koral, 1500 vrstam rib in 4000 različnim mehkužcem.
Američani bodo odstranili bombe s koralnega grebena
Ameriška mornarica je danes sporočila, da bo poiskala štiri neaktivne bombe, ki jih je ameriška vojska odvrgla na Veliki koralni greben ob obali Avstralije, in poskrbela za njihovo varno odstranitev.