Svet

Strojevodja je vozil 190 kilometrov na uro

STA / S.R.
25. 7. 2013, 19.24
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Sodišče v španskem mestu Santiago de Compostela je naložilo policiji, naj zasliši strojevodjo hitrega vlaka, ki je iztiril v sredo, pri čemer je po najnovejših podatkih umrlo 80 ljudi.

Reuters
Strojevodja je vozil kar 110 kilometrov na uro preveč.

Strojevodja, 52-letni Francisco Jose Garzon je priznal, da je na ovinku, na katerem je omejitev 80 kilometrov na uro, vozil s hitrostjo 190 kilometrov na uro. Vlak z 218 potniki, ki je bil na poti iz Madrida v Ferrol, je iztiril pri kraju Angrois, približno štiri kilometre od Santiaga de Compostela.

Oblasti so potrdile, da se je število žrtev ene najhujših železniških nesreč v Evropi povzpelo z 78 na 80. 59 poškodovanih ostaja v bolnišnici. 36, med njimi so štirje otroci, jih je v kritičnem stanju, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Med poškodovanimi je več državljanov ZDA in Velike Britanije, so sporočili z veleposlaništev obeh držav.

Španski premier Mariano Rajoy, ki je obiskal kraj nesreče in poškodovance v bolnišnici, je sporočil, da tako vlada kot pravosodje preiskujeta vzrok tragedije, zaradi katere so v Španiji razglasili tridnevno žalovanje.

Po poročanju časnika El Pais se je strojevodja vlaka na družbenem omrežju Facebook pohvalil, da včasih ni upošteval omejitev hitrosti in da je vozil s hitrostjo 200 kilometrov na uro. Garzon, ki ima 30 let izkušenj, je bil v nesreči lažje poškodovan.

Odsek proge, na katerem se je zgodila nesreča, ni bil opremljen s samodejnim signalnim sistemom, ki bi ustavil vlak v primeru prevelike hitrosti, je sporočil sindikat strojevodij. Uprava železniške družbe Renfe je po drugi strani sporočila, da so bili varnostni sistemi na vlaku ustrezni.

Vlak je imel petminutno zamudo, vendar strojevodje po navedbah sindikata niso bili pod pritiskom, da morajo v takšnih primerih voziti hitreje. Po podatkih virov v družbi Renfe je bil vlak pregledan dan pred nesrečo.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja