Na ladji so našli tudi protiletalske rakete in dele orožja, skrite v tovoru sladkorja, je sporočil predsednik Paname Ricardo Martinelli. Pošiljka bi lahko pomenila kršitev sankcij ZN proti Pjongjangu. Potem ko so panamske oblasti pred tednom dni zasegle ladjo, je vlada v Havani že potrdila, da je na njej orožje iz njenega arzenala, a da gre le za "zastarelo obrambno orožje". Med drugim naj bi bili na ladji protiletalski izstrelki tipov volga in pešora, več razstavljenih raket in raketnih delov, dve letali mig 21 in 15 letalskih motorjev ki naj bi jih v Severni Koreji popravili in vrnili Kubi.
Panamski predsednik Martinelli je danes med obiskom pristanišča Manzanillo, kjer so raztovorili ladjo, dejal, da sta bili letali očitno v uporabi, saj imata gorivo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
35-člansko posadko ladje so prijeli in jim grozi obtožba zaradi trgovine z orožjem. Severna Koreja vztraja, da gre za zakonito pošiljko in zahteva izpustitev posadke.
Pjongjang je zaradi svojega jedrskega programa podvržen sankcijam ZN za orožje, zato je Panama za pomoč zaprosila ZN. Strokovnjaki ZN naj bi odpotovali v Panamo 5. avgusta in pregledali pošiljko.
Na severnokorejski ladji sta bila sovjetska miga
Na severnokorejski ladji, ki so jo panamske oblasti nedavno zasegle v Panamskem prekopu na poti s Kube, sta bili dve sovjetski bojni letali mig 21.