Zakon, ki ga je že pred tem potrdil tudi zgornji dom, sedaj čaka le še na uradno potrditev kraljice Elizabete II. Prve poroke istospolnih parov so predvidene za sredino prihodnjega leta.
Vodstva vseh političnih skupin v parlamentu, tako konservativcev, laburistov kot liberalnih demokratov, so podprla zakon, vključno z nekaterimi dopolnili, ki jih je v ponedeljek sprejela lordska zbornica. Med njimi je določilo, ki ljudem tudi v primeru spremembe spola omogoča, da ostanejo poročeni.
Zakon sedaj čaka še na uradno odobritev s strani kraljice Elizabete II. Po napovedih vlade naj bi se to zgodilo še danes ali v četrtek. Kljub temu prvih porok ne pričakujejo pred sredino leta 2014, saj je treba rešiti še nekaj vprašanj, vključno z vplivom zakona na pokojninske sheme, navedbe vlade povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Gerald Howarth je kritiziral način, kako je vlada podprla zakon. "Moram reči, da je presenetljivo, da je bil zakon, ki nima mandata, proti kateremu je glasovala večina konservativcev, potisnjen skozi oba domova parlamenta in zgolj dve uri razprave danes pomenita veliko parlamentarno sramoto," je ocenil.
Namestnik premiera in vodja liberalnih demokratov Nick Clegg je medtem dejal, da novi zakon zagotavlja, da se tudi istospolni pari čutijo "sprejete in cenjene, ne pa izključene".
Nasprotniki zakona napovedujejo, da bo Cameron čutil posledice sprejetja. Skupina Koalicija za poroko je napovedala, da bo pred evropskimi volitvami prihodnje leto in splošnimi volitvami leta 2015 mobilizirala volilno bazo okoli 700.000 podpornikov.
Civilna partnerstva so v Veliki Britaniji uvedli leta 2005, istospolnim parom pa dajejo identične pravice in odgovornosti kot heteroseksualnim parom v zakonski zvezi.
Novi zakon Cerkvama v Angliji in Walesu, ki nasprotujeta istospolnim porokam, sicer prepoveduje sklepanje tovrstnih zvez. Kot pojasnjuje AFP, jima to določilo ponuja zakonodajni okvir, ki ga potrebujeta za zavrnitev opravljanja istospolnih poročnih obredov. Druge verske organizacije se bodo lahko odločile za sklepanje tovrstnih porok, če bodo želele.
Škotska in Severna Irska imata glede tega vprašanja medtem svoja zakona. Škotski parlament je minuli mesec objavil lasten zakon o istospolnih porokah, Severna Irska pa je glasovala proti koraku v tej smeri.
Francija je maja postala 14. država, ki je legalizirala istospolne poroke. Pridružila se je Nizozemski, Španiji, Kanadi, Južnoafriški republiki, Norveški, Švedski, Portugalski, Islandiji, Argentini, Danski, Urugvaju, Belgiji in Novi Zelandiji.
Istospolni pari se poleg tega lahko poročijo v 13 ameriških zvezni državah in v prestolnici Washington. Tudi v določenih delih Mehike je dovoljena istospolna poroka, še navaja AFP.