Na Japonskem so po jedrski nesreči v Fukušimi leta 2011, ki je močno zamajala zaupanje javnosti v jedrsko energijo, ustavili vseh 50 jedrskih reaktorjev. Dva so pred letom dni kljub nasprotovanju javnosti vnovič zagnali.
Današnja prošnja, da bi to lahko storili še z desetimi drugimi reaktorji, je prvi korak na poti, ki bi lahko trajala več mesecev, a naj bi se po napovedih komentatorjev končala z obnovo jedrskega pridobivanja energije v državi.
Če bo pristojni nacionalni regulator dal zeleno luč, bodo sicer morale družbe še vedno pridobiti privoljenje nacionalnih in regionalnih politikov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Prav danes so v državi začela veljati nova, strožja pravila glede varnostnih standardov na področju delovanja jedrskih elektrarn. Ta med drugim od družb upravljavk zahtevajo pripravo ukrepov za zaščito objekta v primeru resnih nesreč ali terorističnih napadov in boljšo zaščito elektrarn pred cunamiji in potresi.
Družbe za električno energijo si močno želijo ponovno zagnati svoje reaktorje, saj jih proizvodnja elektrike iz fosilnih goriv, ki jih morajo uvažati, drago stane, še piše AFP.
V Fukušimi so medtem v nedeljo po nizu podobnih incidentov v podtalni vodi ponovno zaznali toksične radioaktivne snovi. Kot je sporočila družba Tepco, ki upravlja s Fukušimo, so v desetkrat večjih količinah, kot je dovoljeno, zaznali prisotnost tritija.
Zaganjajo jedrske reaktorje
Štiri japonske družbe, ki upravljajo z elektrarnami, so danes zaprosile za dovoljenje za vnovičen zagon desetih jedrskih reaktorjev, potem ko so po nesreči v Fukušimi vse reaktorje v državi ustavili. Pristojne oblasti morajo sedaj podati varnostno oceno petih elektrarn, Japonski pa naj bi se obetala vrnitev jedrskega pridobivanja energije.