Svet

Tudi v Franciji obsežen nadzor na spletu in telefonu

STA / J.P.
4. 7. 2013, 18.53
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Zbrani podatki se hranijo na superračunalniku v kleti na sedežu DGSE v Parizu.

Thinkstock

Francoska tuja obveščevalna služba DGSE nadzira telefonske klice, elektronsko pošto in aktivnosti francoskih državljanov na družbenih spletnih omrežjih v Franciji in tujini, danes poroča francoski dnevnik Le Monde.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Obsežno prestrezanje podatkov na spletu in po telefonu močno spominja na ameriški program Prizma, ki v zadnjih tednih buri duhove, ter podoben program Tempora, ki naj bi ga v Veliki Britaniji vodila obveščevalna agencija GCHQ.

Zaenkrat sicer še ni povsem jasno, ali gre program nadzora in zbiranja podatkov v Franciji dejansko tako daleč kot sporna Prizma v ZDA. Uradni predstavniki Francije navedb Le Mondea še niso komentirali, piše britanski BBC.

Kot piše Le Monde, gre za operacijo, ki "je zunaj zakona in nad vsakim ustreznim nadzorom". Do podatkov - elektronske pošte, kratkih sporočil, izpiskov telefonskih klicev, prijav na Facebooku in Twitterju - na superračunalniku DGSE imajo dostop druge francoske obveščevalne agencije. Pod nadzorom DGSE so tako komunikacije v Franciji kot med Francijo in tujino, še poroča časnik.

Namen programa je razkriti teroristične celice, a ker je tako obsežen, se lahko pod nadzorom znajde vsak Francoz in to kadarkoli, so za Le Monde povedali strokovnjaki.