Svet

Na Finskem kmalu obtožnica v primeru Patria na Hrvaškem

STA / A.M.
29. 6. 2013, 07.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Finsko tožilstvo je na svoji spletni strani napovedalo obtožnico proti trojici nekdanjih uslužbencev podjetja Patria zaradi domnevnega podkupovanja pri prodaji oklepnikov na Hrvaškem leta 2007.

Reuters
Nekdanjega glavnega direktorja družbe Patria in še dvojico bivših zaposlenih v finski družbi bremenijo podkupovanja hrvaških uradnikov. Podkupovanju na Hrvaškem naj bi namenili približno 1,5 milijona evrov, ki naj bi jih ponujali preko posrednika iz Avstrije.

Kot navaja tožilstvo, so obtoženci obljubili in delno tudi izplačali podkupnino v vrednosti pet odstotkov od prodajne cene oklepnikov. Hrvaška je leta 2007 sklenila pogodbo o nakupu 84 finskih oklepnikov v vrednosti 112 milijonov evrov. Za potrebe hrvaške vojske pa so kasneje kupili še 42 oklepnikov.

Čeprav na Finskem ne omenjajo imen, je možno sklepati, da prejemanja podkupnine sumijo bivšega hrvaškega predsednika Stipeta Mesića, ker gre za dogodke iz njegovega drugega petletnega mandata. Mesić je večkrat zavrnil obtožbe ter poudaril, da ni na noben način vplival na odločitev o nakupu finskih oklepnikov za hrvaško vojsko.

Tudi takratni direktor družbe Đuro Đaković iz Slavonskega Broda, Bartol Jerković, je zanikal svojo vpletenost v kakršne koli morebitne sumljive posle pri sklepanju poslov s predstavniki finskega podjetja. V podjetju iz Slavonskega Broda so sicer sestavili večino kupljenih oklepnikov.

Glavni finski preiskovalec Kaj Erik Björkqvist je sredi junija za finske medije potrdil, da so vsi trije finski državljani osumljeni tudi v primeru podkupovanja v Sloveniji. Finski državni tožilec Jukka Rappe pa je takrat izjavil, da sta slovenska in hrvaška veja afere Patria neločljivo povezani, ker gre za skorajda enake dokumente, podjetja in osumljence.

Na hrvaškem obrambnem ministrstvu so na vsak sum sence na pogodbah s Patrio izpostavili, da je bil posel s finsko družbo povsem transparenten in brezmadežen ter da se konkurenca iz avstrijske Styrie ni pritožila na postopke razpisa in končne odločitve. Dodali so, da je bila ponudba Patrie za 40 milijonov evrov cenejša kot ponudba avstrijskega Steyrja.

Zgolj hrvaški obrambni minister Ante Kotromanović je lani dejal, da se bo še razkrilo, ali so bili posli glede Patrie "čisti ali ne". Potrdil je, da so hrvaškemu državnemu tožilstvu poslali vse dokumente, ki so povezani s spornim nakupom oklepnikov.

Na Finskem so leta 2009 sprožili preiskavo proti Patrii zaradi suma pranja denarja in korupcije, leta 2010 pa so se preiskavi pridružili tudi v Avstriji in na Hrvaškem. Skupna preiskava je prinesla obtožnice za kazniva dejanja na Finskem, ter v Avstriji in Sloveniji.

Bivši slovenski premier in predsednik SDS Janez Janša je bil pred kratkim v Ljubljani na prvi stopnji obsojen na dve leti zapora zaradi sprejemanja podkupnine pri pogajanju s Patrio glede nakupa 136 oklepnikov za slovensko vojsko. Sodba še ni pravnomočna.

Aprila letos so na Dunaju na tri leta zapora obsodili posrednika Patrie, Hans-Wolfganga Riedla zaradi podkupovanja v Sloveniji. Riedl je pričal o srečanjih na Pantovčaku, ko je bil hrvaški predsednik Mesić.

Ko gre za posle s Patrio, je Mesić leta 2011 potrdil, da je neimenovana oseba s Hrvaške neuspešno poskusila posredovati pri Patrii, da bi sklenila ugodnejšo pogodbo s Hrvaško, in sicer potem, ko so pogodbo leta 2007 že podpisali.

Zanimivosti

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo

hot dog, pivo, inter miami
Pred Messijevim stadionom

(Video) Je to najdražji hot dog na svetu?

ogledalo
Dober začetek dneva

Zdrave jutranje navade bodo življenje spremenile na bolje