Svet

Snowden naj bi bil še v Rusiji

STA / S.R.
25. 6. 2013, 13.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Nekdanji pogodbeni analitik ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden ni prečkal ruske meje, je danes zatrdil ruski zunanji minister Sergej Lavrov in dodal, da Rusija ni bila vpletena v njegov beg.

Reuters
Snowden naj bi bil še vedno v Rusiji.

Ob tem je ostro zavrnil ameriške obtožbe, da je Rusija Snowdnu pomagala. "Nismo povezani s Snowdnom, z njegovimi odnosi z ameriškim pravosodjem ali z njegovimi potovanji po svetu," je dejal Lavrov, ki pa ni potrdil niti zanikal, če je Snowden v nedeljo pristal na letališču Šeremetjevo v Moskvi, potem ko je zapustil Hongkong. A je vztrajal, da Snowden ni prečkal ruske meje, da bi zapustil letališče. Snowden se je sicer vsaj nekaj časa zadrževal na letališču, a zgolj kot tranzitni potnik, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

ZDA so pred tem Moskvo pozvale, naj uporabi vsa sredstva, da pomaga pri izročitvi Snowdna ZDA, državni sekretar John Kerry pa je izrazil razočaranje nad vlogo Rusije pri begu Snowdna. Moskvo je obenem posvaril, da bi se lahko posledično poslabšali odnosi z Washingtonom.

Lavrov se je na ameriške očitke ostro odzval. "Menimo, da so poskusi, da se Rusijo okrivi kršitve ameriških zakonov in celo sokrivde popolnoma neutemeljeni in nesprejemljivi," je dejal ruski zunanji minister in izrazil ogorčenje, da so očitke spremljale grožnje.

Na ameriške očitke o pomoči Snowdnu se je danes odzvala tudi Kitajska, ki je trditve, da je omogočila odhod Snowdna iz Hongkonga, prav tako označila za neutemeljene. "Nerazumno je, da ZDA dvomijo o obravnavi primera, ki je bila v skladu z zakonodajo. Poleg tega so obtožbe proti kitajski osrednji vladi neutemeljene," je dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying.

S tem se je Kitajska odzvala na očitke predstavnika Bele hiše Jayja Carneyja, da je Hongkong kljub ameriškemu nalogu za aretacijo namerno izpustil Snowdna. Oblasti v Hongkongu se zagovarjajo, da so odhod Snowdna v nedeljo dovolile izključno zato, ker je bil ameriški zahtevek za njegovo aretacijo pomanjkljiv in ni izpolnjeval zahtev. Delovali naj bi torej zgolj v skladu s svojo zakonodajo.

Medtem pa v javnost prihajajo nove podrobnosti o delu Snowdna. Za hongkonški časnik South China Morning Post je povedal, da je z delom pri ameriškemu svetovalnemu podjetju Booz Allen Hamilton, ki za vlado opravlja vohunske dejavnosti, pričel, da bi zbral dokaze o vladnih programih nadzora nad telefonskimi pogovori in nad internetom ter da bi lahko te skrivnosti razkril medijem.

"Moj položaj pri Booz Allen Hamilton mi je omogočil dostop do seznamov naprav iz celega sveta, v katere je vdrla NSA. Zato sem to službo pred približno tremi meseci sprejel," je v danes objavljenem intervjuju dejal Snowden.

Kje se trenutno 30-letnik nahaja, za zdaj ni znano, iskal pa naj bi varen prehod v Ekvador, kjer je zaprosil za politični azil.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja