"Sprejemamo poraz," je poudaril Alemanno, ki je govoril o "jasnih" rezultatih. Je pa poraz dosedanji župan večnega mesta pripisal nezadovoljstvu Italijanov s politiko na splošno. To se po njegovem mnenju kaže tudi v nizki volilni udeležbi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Marino, v ZDA izučeni kirurg, ki je v politiko stopil leta 2006, ko je bil prvič izvoljen za senatorja na listi Demokratske stranke, bo sicer italijansko prestolnico prevzel v precej kaotičnem stanju. Rim je močno zadolžen, pretresajo ga korupcijski škandali, med večjimi izzivi, ki ga čakajo, je tudi prometni kaos.
V zmagovalnem nagovoru, ko je po skoraj vseh preštetih glasovih kazalo na zmago Marina z okoli 64-odstotno podporo, je novi rimski župan obljubil delo v smeri "nove renesanse" mesta.
Poleg Rima je Berlusconijevo Ljudstvo svobode izgubilo še oblast v petih drugih večjih mestih, vključno s Trevisom, Brescio in Sieno. Sicer pa je Demokratska stranka slavila v večini mest, kjer so se v nedeljo in danes odvijale volitve.
Izid volitev, ki so potekale v 67 občinah, kjer v prvem krogu konec maja noben županski kandidat ni prejel zadostne večine glasov, naj bi po mnenju analitikov okrepil samozavest Demokratske stranke, a naj ne bi zamajal vlade premiera Enrica Lette, ki jo podpirajo demokrati in Ljudstvo svobode.
Je pa zmagoslavje nekoliko zasenčila nizka volilna udeležba. Ta je bila le okoli 48,5-odstotna, potem ko je v prvem krogu delnih lokalnih volitev glas oddalo 59,8 odstotka volilnih upravičencev. V Rimu je v zadnjih dveh dneh glas oddalo okoli 52,5 odstotka volivcev.