Merklova si je sedaj premislila, ker Obama ni več le kandidat, ampak čisto pravi predsednik ZDA, in to celo z drugim mandatom. Leta 2008 se ji je zdelo neprimerno, da bi slaven prostor, ki simbolizira enotnost Nemčije in Evrope, izkoriščali za politiziranje. Obama je nato govor preselil v park Tiergarten, kjer ga je poslušalo 200.000 ljudi.
Pred Brandenburškimi vrati, ki so bila postavljena konec 18. stoletja, sta sicer govorila dva ameriška predsednika. John F. Kennedy je leta 1963 Brandenburška vrata le obiskal, govor v podporo osamljenemu in obzidanemu Zahodnemu Berlinu pa je imel v mestni hiši Schönenberg, kjer je izrekel tisti znameniti stavek v Nemščini, da je Berlinčan.
Pred vrati je 12. junija 1987 govoril Ronald Reagan, ki je voditelja Sovjetske zveze Mihaila Gorbačova pozval, naj poruši berlinski zid. Kasneje so ga porušili Nemci sami.
Leta 1994 pa je Nemcem v Berlinu na istem kraju govoril tudi predsednik Bill Clinton, ki je poudarjal pomen združene Nemčije in svobode.
Obama bo po navedbah tiskovnega predstavnika Bele hiše Jayja Carneyja govoril o trajni zvezi med ZDA in Nemčijo ter o pomenu transatlantskega partnerstva.