Z vstopom sosednje države v EU bodo tam namreč začela veljati evropska pravila, ki omejujejo cene mobilnih storitev, ta pa se ravno s 1. julijem še dodatno znižujejo. Cene klicev na Hrvaškem in tudi v drugih članicah unije bodo tako z julijem omejene na 24 centov na minuto za odhodne klice v Slovenijo brez DDV, sedem centov za prejete klice, osem centov za SMS-sporočilo in 45 centov za prenos enega megabajta podatkov.
Na področju gostovanja na Hrvaškem bo tako pri večini operaterjev prišlo do okoli za 80 odstotkov nižjih cen, na področju prenosa podatkov pa tudi do skoraj 90-odstotnega znižanja.
Večina slovenskih ponudnikov mobilnih storitev - Telekom Slovenije, Simobil, Tušmobil, Debitel in T-2 - bo sicer gostovanje v državah sedemindvajseterice po 1. juliju sicer zaračunavala po najvišji še dovoljeni ceni, torej 24 centov na minuto za odhodne klice brez DDV.
Kot pravijo pri Simobilu, se bodo cene tako močno približale domačim slovenskim tarifam, kar bo uporabnikom, ki poleti še vedno večinoma potujejo prav na Hrvaško, omogočalo bistveno bolj brezskrbno uporabo telefona.
Kot dodajajo, njihove statistike kažejo, da povprečen uporabnik na Hrvaškem gostuje vsaj dvakrat letno, skupaj pa na Hrvaškem preživi nekaj več kot en teden na leto. V poletnih mesecih je približno 60 odstotkov vsega prometa, ki ga Simobilovi uporabniki ustvarijo v gostovanju, opravljenega na Hrvaškem, poleg tega pa njihovi uporabniki pogosto obiskujejo tudi Avstrijo, Italijo, Nemčijo ter Bosno in Hercegovino.
Za Tušmobil je Hrvaška prav tako najpomembnejša destinacija, po pomembnosti pa sledijo ostale sosednje države, države nekdanje Jugoslavije in ostale države Evropske unije, so sporočili iz podjetja.
Pri Telekomu Slovenije so s podatki skopi, razkrivajo le, da je "Hrvaška med pomembnejšimi destinacijami" za njihove uporabnike.
Hrvaška je pomembna destinacija tudi za ponudnika mobilnih storitev Debitel in Izimobil. Slednji cen za gostovanje na Hrvaškem po 1. julijem sicer še ni določil.
Pri operaterju T-2 v povprečju na Hrvaškem gostuje približno 50 odstotkov uporabnikov. Kot so sporočili, stroški gostovanja po mesecih močno nihajo, povprečen mesečni strošek pa znaša do 5 evrov na gostujočega uporabnika.
Vodilni, 50,3-odstotni tržni delež po številu aktivnih uporabnikov mobilne telefonije je konec lanskega leta sicer imel operater Telekom Slovenije. Sledili so Simobil (29,5 odstotka), Tušmobil (11,2 odstotka), Debitel (štirje odstotki), Izimobil (2,4 odstotka), T-2 (2,4 odstotka), Telemach (0,1 odstotka) in Teleing, kažejo podatki Agencije za pošto in elektronske komunikacije (Apek).
Hrvaški vstop v EU bo občutno znižal cene telefoniranja
S hrvaškim vstopom v Evropsko unijo prihodnji mesec se bodo cene mobilnega gostovanja v državi občutno pocenile - tudi do 80 odstotkov.