Vest ne bi bila nič kaj spektakularna, če ne bi imel japonski alpinist 80 let, si čimer je postal najstarejši osvajalec najvišje gore sveta.
Miura, ki se je za vzpon odločil po štirih operacijah srca, se je na goro Everest povzpel po standardni jugovzhodni smeri, po kateri sta se kot prva pred 60 leti povzpela Anglež Edmund Hillary in nepalski šerpa Tenzing Norgay.
Japonski alpinist se je na vrh 8848 metrov visoke gore povzpel v spremstvu sina in še dveh Japoncev, v ekipi pa je bilo tudi šest nepalskih šerp. Miura je opravil že tretji vzpon na "streho sveta", v Guinnessovo knjigo rekordov pa se je vpisal že leta 2003, ko je bil kot sedemdesetletnik že zapisan kot najstarejši osvajalec Mount Everesta.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Njegov mejnik je leta 2007 presegel rojak Katsusuke Janagisava, ki je imel ob vzponu na vrh Everesta 71 let, leta 2008 je Nepalec Min Bahadur Sherchan ob vzponu na najvišjo goro sveta imel 76 let. Takrat je svoj drugi vzpon opravil tudi Miura, a je bil leto dni mlajši. "Prav ob tem vzponu sem se zavedel, da je nemogoče mogoče," je dejal Miura, ki je leta 1970 kot prvi Zemljan s smučmi prismučal z Everesta, za zaviranje je uporabljal padalo, start tega podviga je bil na višini 8000 metrov.
Podiranje starostnih alpinističnih mejnikov pa se s podvigom trdoživega Japonca ne bo prenehalo. Njegov nepalski tekmec Min Bahadur Sherchan je že za prihodnji teden napovedal nov vzpon na Everest v bitki za starostni primat. Nepalec je leto starejši od Japonca.
Po letu 1953 je na Everest splezalo že več kot 3000 ljudi.