Upi, da bi lahko Italija kmalu izšla iz političnega pat položaja, v katerem se je znašla po parlamentarnih volitvah, se razblinjajo. Italijanski parlament v četrtek v dveh glasovanjih ni uspel izvoliti novega predsednika države. Tako Bersani kot njegov nasprotnik z desnega pola Silvio Berlusconi sta v sredo napovedala, da bosta na volitvah podprla kandidaturo nekdanjega sindikalnega voditelja in predsednika senata Franca Marinija, a je 80-letni Marini kljub temu v prvem krogu glasovanja prejel le 521 glasov, s čimer mu je do potrebnih dveh tretjin zmanjkalo več kot 150 glasov.
Po slabem rezultatu Marinija v prvem krogu volitev so v drugem krogu volitev številni poslanci oddali prazne glasovnice, da bi pridobili več časa za razmislek, kako naprej. Prazne glasovnice so med drugim oddali tako poslanci Berlusconijevega Ljudstva svobode kot tudi Bersanijevi parlamentarci.
Bersani in Berlusconi sta sicer dosegla dogovor o podpori Mariniju, a je kmalu postalo jasno, da velik del levice njegovi kandidaturi nasprotuje. Proti je bila stranka Levica, ekologija in svoboda, sicer Bersanijeva zaveznica, pa tudi vodja Bersanijeve opozicije znotraj Demokratske stranke, 38-letni župan Firenc Matteo Renzi. Mariniju je močno nasprotovalo tudi gibanje Pet zvezd.
Predstavniki mladega gibanja znotraj Demokratske stranke so tako po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v četrtek vzeli stvari v svoje roke in ostro protestirali proti Bersanijevemu dogovoru z Berlusconijem. Bersani je po premisleku popustil in podprl predsedniško kandidaturo Prodija. Ta uživa zaupanje tako Renzija kot tudi stranke Levica, ekologija in svoboda.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Poteza pa ni všeč desnici. Berlusconijev zaveznik Fabrizio Cicchito je levico obtožil, da je sprejela stališče, povsem nasprotno njihovemu. Berlusconijeva zamera do Prodija je po poročanju medijev zelo osebna, saj je proti njemu izgubil dvoje volitve.
Gibanje pet zvezd nekdanjega komika Beppeja Grilla je medtem danes napovedalo, da bo še naprej iskalo podporo za svojega kandidata, uglednega ustavnega pravnika Stefana Rodoto.
"To so ene od najgrših volitev, kar smo jih kdaj koli imeli," je dogajanje komentiral politični kolumnist italijanske izdaje časnika Huffington Post Francesco Marchiano. "Odvijajo se v državi, ki je brez vlade, stranke pa se niso sposobne dogovoriti o čemer koli," je poudaril.
Italijanski parlament bo sicer danes opravil dve glasovanji. V prvem bo za zmago še potrebna dvotretjinska večina, v drugem pa bo zadoščala že absolutna večina glasov. V kolikor Bersaniju po polomu z Marinijem ne bi uspelo niti s Prodijem, številni menijo, da bi se moral umakniti.
Naslednika sedanjega italijanskega predsednika Giorgia Napolitana volijo predstavniki obeh domov parlamenta in 20 italijanskih dežel, skupno 1007 predstavnikov.