Svet

Sramoten dan za Washintgon...

STA / S.R.
18. 4. 2013, 09.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Danes je sramoten dan za Washington, je v družbi žrtev orožarskega nasilja v sredo dejal ameriški predsednik Barack Obama, potem ko so v senatu propadli trije ključni amandmaji reforme zakonodaje o orožju.

Dolenjski list

Obama je dejal, da so se senatorji ustrašili orožarskega lobija, ki je pred glasovanjem širil laži o vsebini amandmajev. Senat je v sredo glasoval o predlogu republikanca Pata Toomeyja iz Pensilvanije in demokrata Joa Manchina iz Zahodne Virginije o obveznem preverjanju morebitne kriminalne preteklosti kupcev orožja na orožarskih sejmih in na internetu.

Preteklost se zdaj preverja le pri kupcih orožja v trgovinah. Predlog je dobil 54 glasov, vendar bi jih bilo treba za potrditev zbrati vsaj 60.

To je bil edini predlog za smiselno spremembo v celotni zakonodaji, ki je imel nekaj malega možnosti za potrditev. Vendar pa je orožarski lobi pred glasovanjem lagal, da predlog uvaja tudi preverjanje kriminalne preteklosti med preprodajo orožja znotraj družine ali med prijatelji. "Tam, od koder prihajam, temu lahko rečemo le laž," je dejal Manchin.

V skladu s pričakovanji sta bila poražena tudi amandmaja o prepovedi prodaje napadalnega oziroma polavtomatskega orožja in o omejitvi kapacitete nabojnikov.

Za prepoved polavtomatskega orožja je glasovalo le 40 senatorjev, za prepoved nabojnikov z veliko kapaciteto streliva pa 46.

Da bi bila blamaža še večja, je senat skorajda potrdil predlog orožarskega lobija za lažji prenos pištol čez meje zveznih držav. Ta predlog je dobil 57 glasov.

Med tistimi, ki so glasovali proti preverjanju kriminalne preteklosti, je bil tudi vodja senatne večine, demokrat Harry Reid iz Nevade, vendar je to storil iz proceduralnih razlogov, da lahko kasneje podoben predlog spet da na glasovanje.

Reid je na govorniški oder postavil fotografijo ene od žrtev številnih strelskih pokolov v ZDA, vendar politikov to ni ganilo.

V dvorani je bil tudi podpredsednik ZDA Joseph Biden, ki je vodil zasedanje, čeprav odločilnega glasu ne bi mogel prispevati, ker so se senatorji dogovorili, da bo potrebna večina 60 glasov.

Na galeriji so bili predstavniki žrtev in družin žrtev orožarskega nasilja. Patricia Maisch, ki je predlani v Tucsonu pomagala obvladati množičnega morilca, se je zadrla na senatorje, da jih je lahko sram.

Obama je nemudoma sklical novinarsko konferenco in nanjo povabil žrtve orožarskega nasilja. Republikanec Rand Paul ga je obtožil, da jih izkorišča za kuliso, Obama pa mu je vrnil z vprašanjem, ali res misli, da si žrtve ne zaslužijo nobene besede.

Sicer pa je predsednik napadel orožarski lobi in njihove zaveznike v senatu, nato pa je, kot že pred njim Biden in Reid, obljubil, da še ni vse končano in da bodo poskusili znova.

Razprava se bo nadaljevala, a če ne bodo uspeli doseli obveznega preverjanja kriminalne preteklosti kupcev orožja na sejmih, skozi katere gre 40 odstotkov vse prodaje orožja v ZDA, celotna zakonodaja ne bo imela nobenega smisla.

Ameriška tiskovna agencija AP je januarja izvedla anketo, ki je ugotovila, da se 58 odstotkov Američanov zavzema za strožje zakone o orožju. Anketo so izvedli kmalu po pokolu predšolskih otrok v Newtownu v zvezni državi Connecticut. Danes pa po anketi iste agencije strožje zakone podpira le še 49 odstotkov Američanov.