Dele so našli ob jezeru Čebarkul, znanstveniki pa so v nedeljo potrdili, da gre za dele, ki so prišli iz vesolja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Velik kos meteorita je v petek nad Čeljabinskom v osrednji Rusiji ob vstopu v Zemljino atmosfero razpadel z močjo, ki je bila 30-krat večja od eksplozije atomske bombe nad Hirošimo. Eksplodiral naj bi nekaj deset kilometrov nad površjem, njegovi delci pa naj bi nato deževali nad širokim območjem okoli Čeljabinska.
Toda reševalci so imeli doslej precej težav z iskanjem delcev meteorita. Potapljači so v soboto preiskovali tudi jezero Čebarkul, a niso našli ničesar omembe vrednega, poleg tega pa jim je iskanje oteževala slaba vidljivost v vodi.
Zdaj pa so znanstveniki ruske akademije znanosti sporočili, da so kemični testi nekaj kamnin, ki so jih našli na obali jezera, pokazali, da izvirajo iz vesolja. To je za rusko tiskovno agencijo potrdil član ruske akademije znanosti Viktor Grohovski. Njegova Zvezna uralska univerza pa je objavila še, da "meteorit spada v razred običajnih hondritov".
Hondrit je sicer kamnit meteorit, ki se ni spremenil s taljenjem ali razslojevanjem matičnega telesa, iz katerega je nastal, piše v spletni enciklopediji Wikipedia.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kot je še pojasnil Grohovski, je bil meteorit sestavljen iz železa v kovinski obliki ter krizolita in sulfitov. Železo predstavlja okoli deset odstotkov sestave meteorita, ki ga bodo, kot so napovedali na univerzi, "najverjetneje imenovali meteorit Čebarkul".
Grohovski je prepričan, da obstaja tudi večji del meteorita, ki naj bi padel prav v jezero Čebarkul. Oblasti so območje okoli jezera zaprle in ne pustijo, da bi pri iskanju sodelovali tudi neodvisni raziskovalci, še navaja AFP.
Večino škode na območju Čeljabinska sicer pa povzročili delci meteorita, ampak udarni val, ki je nastal v eksploziji ob njegovem razpadu. Kot je izračunala ameriška vesoljska agencija Nasa, se je pri tem razvila energija, enakovredna približno 500 kilotonam moči.
Udarni val je razbijal stekla ter lomil okna in vrata, večino poškodb pa so ljudje utrpeli zaradi delcev razbitega stekla. V nedeljo je bilo v bolnišnici še okoli 40 ljudi - med njimi tudi trije otroci, ki so utrpeli hujše poškodbe.
Poškodovanih je bilo tudi okoli 5000 stavb, kar v zimskih razmerah in temperaturah krepko pod ničlo predstavlja dodaten problem. Na območju se že od petka kakih 24.000 reševalcev trudi, da popravijo stanovanja okoli 100.000 prebivalcev, da bodo spet primerna za prebivanje in da se bo življenje lahko normaliziralo.