Omenjena četverica držav je sporočila, da je zelo malo verjetno, da bodo poslale svoje predstavnike na to prestižno glasbeno tekmovanje, ki je postalo že kar evropska institucija.
Grčija je pojasnila, da bi si komajda lahko privoščila strošek 122.700 evrov, kolikor bi jo stal zgolj nastop na tekmovanju za pesem Evrovizije ter da bleščice in odrski učinki niso v skladu z obdobjem varčevanja.
Nek uradnik na grški državni televiziji je dejal: "Ne gre le za to, da nimamo denarja za sodelovanje na tem glasbenem tekmovanju, v tem času bi bilo to tudi moralno sporno." Dodal je: "In zmaga bi zelo povečala stroške države v prihodnjem letu." Za državo gostiteljico namreč znaša strošek priprave Evrovizije okrog 73,6 milijona evrov.
S ciprske državne radiotelevizije PIK so sporočili, da bi bilo sodelovanje na tekmovanju provokativno dejanje v času, ko morajo vsi v državi zategovati pasove. Tudi Portugalska in Poljska sta navedli, da so finančni razlogi tisti, zaradi katerih ne bosta nastopili na izboru za pesem Evrovizije v švedski prestolnici Malmo maja prihodnje leto. Poljska, ki že lani ni nastopila na Evroviziji, je sporočila, da so se takšno odločitev sprejeli po zelo natančni analizi.
Med omenjeno četverico je doslej zmagala le Grčija leta 2005. Grčija sicer na Evroviziji sodeluje od leta 1974, Ciper pa se je vključil sedem let pozneje. Najdlje na tekmovanju od omenjene četverice sodeluje Portugalska, in sicer od leta 1964, medtem ko je Poljska precejšnja novinka in se je tekmovanja prvič udeležila leta 1994.
Kaj pa Slovenija?