Pirotehnični izdelek je po definiciji »vsak izdelek, ki vsebuje eksplozivne snovi, pirotehnične snovi ali eksplozivno mešanico snovi, ki proizvajajo toploto, svetlobo, zvok, plin ali dim ali kombinacijo takih učinkov, ki so posledica eksotermnih kemičnih reakcij. Pirotehnični izdelki ne smejo vsebovati vojaških ali gospodarskih razstreliv, razen črnega smodnika in bliskovnih zmesi.« V Sloveniji so prepovedane prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorij 2 in 3, katerih glavni učinek je pok.
Nadzor je več kot pomanjkljiv
Do tu vse lepo in prav, a prav strokovnjaki, ki se ukvarjajo s prodajo teh sredstev, opozarjajo, da se nadzor v praksi zelo slabo izvaja, preverjanje prihajajoče pošte pa je zelo pomanjkljivo.
Kot je povedal Peter Šajn, direktor podjetja Piroplanet, se kar 90 odstotkov nesreč zgodi s pirotehniko, ki je kupljena »na črno«, preostalih deset odstotkov pa s pripomočki, ki so pri nas sicer legalni, a se napačno uporabijo. »Vse več je nakupovanja prek spleta, in ker imajo države različno zakonodajo, pride v naše kraje tudi pirotehnika, ki je sicer z zakonodajo v Sloveniji prepovedana. Na Poljskem, na primer, se lahko kupi prav vse, ena tretjina tega pa je pri nas prepovedana. In če kupujete na spletni strani s končnico .si, še ne pomeni, da kupujete pri slovenskem prodajalcu.«
A kako preverjati, kaj posameznik kupi prek spletne strani? Na Pošti Slovenije so povedali, da carinski nadzor za pošiljke izven EU opravlja finančna uprava. »Vsak posamezni poštni operater mora poskrbeti za nadzor nad izvozom pošiljk v tujino. Glede izvoza pošiljk v tujino je treba dodati, da se njihova vsebina preverja na podlagi zapisov o vsebini pošiljke, ki jih mora izpolniti stranka, kot tudi z rentgenskimi napravami, kadar obstaja sum, da je v pošiljki blago, ki bi lahko povzročilo težave v letalskem prometu.«
Letališča so še največji filter
Njena.si
Kako bo izgledal dan v Emoniki: Vse na enem mestu
Zato pošte zbirajo opise blaga tudi za blagovne pošiljke, ki se pošiljajo znotraj EU, in ne le za tiste iz držav izven EU. Pogosto pa pošiljke zavračajo tudi na letališčih, kjer zaznajo, da gre za prepovedano vsebino, vendar v obdobju pred novim letom in božičem pri nas niso zasledili nobene pirotehnike.
Ko pošiljka iz območja EU dospe v slovenski poštni logistični center, jo takoj predajo v dostavo, brez dodatnih preverjanj vsebine. Po zakonu morajo namreč varovati zaupnost poštnih pošiljk in ne smejo pridobivati informacij o vsebini. »Pošta Slovenije lahko zgolj presoja, ali določena pošiljka vsebuje nevarne oziroma prepovedane snovi in predmete. Najpogosteje se to prepozna po embalaži, pirotehnična sredstva pa je tako ali tako prepovedano pošiljati po pošti,« pravijo.
A kot je videti ob različnih praznikih, to le malo zaleže, saj tudi finančna uprava nima v rokah nobenega pravega instrumenta za natančnejši pregled pošiljk. »Furs je pristojen za nadzor pošiljk iz tretjih držav, izmed teh letos nobene nismo zasegli zaradi pirotehnike. So pa v decembru mobilne enote obravnavale dva primera nezakonitega ravnanja s pirotehničnimi sredstvi, in sicer primer nezakonitega vnosa okoli 80 kosov pirotehnike in primer nezakonite prodaje prek družbenih omrežij,« so povedali na finančni upravi.
Stvar skupne evropske zakonodaje
A ne le pirotehnika, med kritične pošiljke spada cel kup snovi ali izdelkov. Na carini pravijo, da pri pirotehniki iz tretjih držav tudi oni letos niso odkrili nepravilnosti, sicer pa največ pošiljk z nedovoljenimi zdravili prihaja iz Indije in Velike Britanije.
A tudi carina ni pristojna za nadzor nad pošiljkami iz drugih držav članic EU, in so bile v teh državah tudi v prostem prometu.
Dokler bodo taki izdelki torej kjerkoli v državah EU na prostem trgu, bodo prej ali slej ter precej neovirano prispeli tudi k nam. Problematika prepovedane pirotehnike je torej stvar skupne evropske zakonodaje.