NADOMESTNI ZAPOR

Zapore polni tudi Furs, letos jih je vanje poslal več kot 200

P. S.
12. 10. 2024, 07.08
Deli članek:

Zapori v Sloveniji so trenutno prepolni, v njih pa je tudi veliko takih, ki so tam zaradi neplačanih obveznosti do Finančne uprave RS.

BOBO
Furs je v letošnjem letu do konca septembra sodišča obvestil o izpolnjenosti pogojev za nadomestni zapor v 593 primerih, sodišča so ga določila v 203 primerih.

Postelja v kazenskih zavodih je zadnje tedne vredna suhega zlata. Ali, po besedah odgovornih: vsaka postelja šteje. V kazenskih zavodih ne vedo, kam z vsemi zaporniki in predvsem priporniki, ki pomenijo velik delež vseh za zapahi. Struktura zaprtih je pisana, ni pa med njimi malo tistih, ki so se tam znašli zato, ker niso poravnali dolga do Finančne uprave (Furs). Gre za institut nadomestni zapor, ki ga lahko sodišče določi, če neplačane globe ni mogoče izterjati po pravilih upravne izvršbe. Za vsakih 100 evrov globe se določi en dan zapora, pri čemer ta ne sme biti daljši od 90 dni.

BOBO
Praznih postelj v zaporih praktično ni.

Zadnje tri mesece 42 nadomestnih zaporov

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje


Ker je v zadnjih mesecih oziroma tednih položaj zaradi prezasedenosti zaporov še posebej alarmanten in je prav zato Vlada v četrtek sprejela ukrepe zaradi zaostrenih varnostnih razmer, nas je zanimalo tudi, koliko so k dodatnemu polnjenju postelj v zaporih zadnje tri mesece prispevali taki, ki so tja prišli zaradi določenega nadomestnega zapora. Od 1. julija do 30. septembra je Furs po podatkih, ki nam jih je poslal, predlagal odreditev nadomestnega zapora v 169 primerih, sodišča pa so ga določila v 42 primerih. Skupaj je Furs v letošnjem letu do konca septembra sodišča obvestil o izpolnjenosti pogojev za nadomestni zapor v 593 primerih, od tega so sodišča določila nadomestni zapor v 203 primerih.

Obupana mati samohranilka
Morda bo ena od naslednjih, ki jo bo doletel nadomestni zapor, tudi mati samohranilka, na katere zgodbo smo naleteli na spletu. Obupana je tam potožila, da je zaradi neporavnane globe Fursu prav tako prejela odločbo o nadomestnem zaporu. Kot je zapisala, ji že nekaj let vsak mesec od plače trgajo 400 evrov, ki gredo na Fursov račun, in da ji je od 15.000 evrov, kolikor jih je dolgovala Fursu, ostalo za plačilo še 4500. Ker zaradi izvršbe ni kreditno sposobna, dolga ne more hitreje poplačati, zdaj pa jo je presenetilo in spravilo v obup obvestilo o nadomestnem zaporu, saj je mati mladoletnega otroka in ima redno zaposlitev.

Sa. R.
Namesto prestajanja nadomestnega zapora lahko sodišče določi opravljanje dela v splošno korist, na primer v domu starejših občanov.

Možno delo v splošno korist
Osemnajsti člen Zakona o prekrških (ZP–1) sicer pravi, da se obročno plačilo globe, stroškov in odvzema premoženjske koristi lahko odobri v obdobju največ enega leta, v vsakem primeru pa omenjena samohranilka tudi sicer ne bo nujno še ena od takih, ki bo dodatno obremenila že tako prenapolnjene sobe v kazenskih zavodih. Namesto prestajanja nadomestnega zapora lahko namreč sodišče, kot veleva člen 19a Zakona o prekrških, določi oziroma na prošnjo storilca odobri opravljanje dela v splošno korist. Obseg dela v splošno korist določi tako, da za vsakih začetih 10 evrov globe in stroškov postopka določi eno uro dela, pri čemer lahko odrejeno delo traja najmanj 30 in največ 400 ur, opravljeno pa mora biti v obdobju šestih mesecev. Delo v splošno korist se izvaja v javnih zavodih in nevladnih organizacijah, ki se ukvarjajo z nepridobitno dejavnostjo (v dobrodelnih organizacijah, domovih za starejše občane, knjižnicah, zavetiščih za živali, ...).