To pomeni, da morajo starši, predvsem otrok prve triade, skrbno načrtovati, kdaj jih bodo pripeljali v šolo. Zato si želijo, da bi učenci prvih treh razredov lahko vstopili v razred tudi sredi dejavnosti. Dejstvo je, da so jutranje vsebine za prvo triade sprostitvene narave, veliko je igre, plesa, gibanja … Prav zato so prepričani, da prihod otrok sredi tovrstnih dejavnosti ne more biti moteč.
OŠ Ljudski vrt: za zamudnike dežurna učilnica
Na ptujski osnovni šoli Ljudski vrt so učenci med 7. uro in 7.20 na zajtrku v šolski jedilnici, z njimi pa so učiteljice. Tisti, ki zajtrka nimajo, lahko v tem času počakajo z njimi. Strukturirana ura dejavnosti je nato od 7.25 do 8.10, v tem času pa ni zaželeno, da bi učenci vstopali v razred. Praviloma morajo počakati v šolski avli. Ravnateljica Tatjana Vaupotič Zemljič je pojasnila, da v letošnjem šolskem letu prvič izvajajo razširjeni program v celoti, zato določene zadeve še prilagajajo. »Zajtrk v jedilnici je za 2. in 3. razred, 1. razredi so v učilnicah in seveda noben otrok ne ostane pred vrati. Če pa starši učence pripeljejo ob 7.45 ali 7.50, bodo od drugega tedna naprej napoteni v dežurno učilnico. V teh dneh spremljamo število učencev, ki pridejo ob tem času, in seveda iščemo optimalne rešitve. Ne gre za množične težave, gre za posamezne primere in starše pozivam, da se obrnejo na šolo s svojim problemom. Zagotovo se bomo potrudili najti rešitev. Po drugi strani pa je res, da v primeru, če pridejo le 20 minut pred poukom, pač lahko počakajo v varnem okolju v avli, kjer je prisotna informatorka,« je pojasnila Vaupotič Zemljičeva in dodala, da gre za novost, zato pričakujejo vsaj malo potrpežljivosti in strpnosti, da se bo sistem vpeljal. »Posamezne težave rešujemo sproti, iščemo optimalne rešitve. Za nami je komaj 13 dni pouka.«
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Podobno velja glede popoldanskih odhodov domov, in sicer naj bi starši otroke odpeljali domov šele po zaključeni dejavnosti. »Če ne gre drugače, lahko gre otrok domov tudi prej, vendar pozivamo starše, da se v čim večji meri prilagodijo urniku, saj si njihov otrok želi določeno dejavnost zaključiti. Smo pa dovolj fleksibilni, da razumemo tudi izjeme,« je poudarila.
V Mladiki na voljo šolska knjižnica, v OŠ Olge Meglič ne komplicirajo
Na OŠ Mladika pouk začenjajo ob 8.25, učenci prve triade pa lahko vstopajo v razred kadarkoli, tudi potem ko se je določena dejavnost že začela. Starejše učence poskušajo navajati, da vendarle prihajajo v šolo ob določeni uri. »Učenci pri jutranjih dejavnostih vedno nekaj počnejo, in če vsake toliko nekdo vstopa, zmoti rdečo nit. Zadnje pol ure pred začetkom pouka zato ni zaželeno, da bi prihajali v razred, ampak jih napotimo v knjižnico,« je pojasnil ravnatelj Bogomir Širovnik.
OŠ Olge Meglič je glede prihodov in odhodov učencev precej manj striktna. Po besedah ravnateljice Helene Ocvirk šola nikakor ne more od staršev zahtevati, da otroke pripeljejo ali odpeljejo v šolo ob določeni uri. »Na tem področju mora šola nujno stopiti staršem naproti in nikakor ne obratno. Nekateri so te prihode in odhode učencev vzeli preveč rigorozno,« je povedala ravnateljica. Na njihovi šoli največ učencev pride v šoli po sedmi uri, ob 7.30 se nato vključijo v želene dejavnosti … Za tiste učence, ki pridejo v šolo kadarkoli po 7.30, so organizirali posebno skupino, kjer so pod nadzorom učitelja. »Glede prihodov v šolo in odhodov domov ne kompliciramo. Delovniki so danes zelo različni, zato moramo biti temu primerno življenjski,« je dejala Ocvirkova.