Po besedah župana je Zdravstveni dom (ZD) Celje kljub prenovi, ki se je pričela pred dvema letoma, ves čas nemoteno deloval. Ocenil je, da občinski proračuni v zadnjih letih niso v najboljši investicijski kondiciji. Občinam finančna podpora in možnost prijavljanja na razpise tako resornih ministrstev kot kohezijskih skladov zato pomeni osrednjo možnost za razvoj dejavnosti, za katere so v občinah odgovorni, je dodal.
Direktorica ZD Celje Alenka Obrul je ocenila, da omenjena prenova ni pomembna le za njihov zdravstveni dom, temveč za celoten zdravstveni sistem Celja in širšo regijo. "S prenovo smo naredili pomemben korak k izboljšanju pogojev dela in dvigu kakovosti naših storitev," je dejala Obrul.
Dejala je tudi, da so z rekonstrukcijo prostorov pridobili nove prostore za družinsko in šolsko ambulanto ter laboratorij. V kletnih prostorih so obnovljeni in prilagojeni prostori za center za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od prepovedanih drog, obnovljen je tudi gostinski lokal z zunanjo teraso, prostor za elektrokardiogram, prevezovalnica, antikoagulantna ambulanta in prostor za patronažne sestre.
Posebno pozornost so namenili tudi izboljšanju pogojev za podporne dejavnosti, ključne za uspešno delovanje ZD Celje, to pa sta čistilni servis in prostor za vzdrževalce. Poleg tega so obnovili tri zobne ambulante in na novo uredili dve zobni ambulanti, ginekološko ambulanto in ambulanto medicine dela, prometa in športa.
V ZD Celje, ki ima 589 zaposlenih, so zaživeli tudi prenovljeni skupni prostori za šolski dispanzer in družinsko medicino, klicni center, kardiološka ambulanta, soba za specializante, prostori za referenčne sestre ter triažo na otroškem dispanzerju. Prenovili so tudi nadstrešek nad glavnim vhodom.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Namestnica strokovnega vodje ZD Celje Jana Govc Eržen je spomnila, da v ZD Celje še nikoli ni bilo izvedenih toliko projektov, namenjenih boljši oskrbi in boljšemu počutju tako bolnikov kot zaposlenih, kot v preteklih desetih letih.
"Pohvalimo se lahko z najsodobnejšo medicinsko opremo, stalno skrbimo za izobraževanje svojih zaposlenih in njihov strokovni razvoj, kajti to je tisti pomemben pogoj, da dobijo naši uporabniki najboljšo zdravstveno oskrbo," je dejala Govc Eržen.
Poudarila je, da je ZD Celje med drugim tudi zelo priznana učna ustanova. Mladi, ki se v zavodu izobražujejo na področju, se pri njih radi zaposlujejo. Trenutno imajo v ZD Celje devet specializantov družinske medicine, je dodala.
Izpostavila je še, da je ZD Celje v slovenskem prostoru oral ledino na področju primarne preventive. Bili so namreč prvi, ki so uvedli center za krepitev zdravja v slovenskem prostoru za integrirano preventivo kroničnih nenalezljivih bolezni, odprli so center za duševno zdravje odraslih ter center za duševno zdravje otrok in mladostnikov.
Župana Kovača pa veseli, da je stekla tudi prenova vile Sonja na Kersnikovi ulici v Celju, vredna okoli 1,4 milijona evrov, ki bo center za duševno zdravje odraslih. Ta naložba bo predvidoma zaključena jeseni naslednje leto, sofinanciralo pa jo ministrstvo za zdravje.