Akcija opazovanja

Video in foto: V Sloveniji spet večkrat opazili progastega goža, ki je tudi dober sosed

D.K.
19. 9. 2024, 10.01
Posodobljeno: 19. 9. 2024, 10.31
Deli članek:

Pred štirimi leti so v prvi akciji ljubiteljske znanosti za pridobivanje podatkov o opažanjih progastega goža prejeli 20 odzivov, med katerimi so bili v petih primerih plazilci vrste progasti gož. Letošnji odziv je bil še večji, saj so prejeli več kot 50 opažanj različnih vrst kač iz vse Slovenije. V primerjavi s podatki iz leta 2020 je večina zabeleženih lokacij novih.

Davorin Tome
Odrasel progasti gož.

Raziskovalci Nacionalnega inštituta za biologijo so v akciji ljubiteljske znanosti "Ponovno se išče progasti gož" letos prejeli nove in zanimive podatke ter opazovanja progastega goža, ki je naša največja nestrupena kača in ima najboljše pogoje za življenje v Slovenski Istri. "Velik odziv na akcijo je pokazal, da ljudje spoštujejo kače in jih iz leta v leto bolje poznajo, da radi opazujejo naravo in njene prebivalce ter spoštujejo njihov življenjski prostor," so prepričani. 

Akcija ljubiteljske znanosti "Ponovno se išče progasti gož" poteka tako, da prebivalci in obiskovalci območja Nature 2000 Slovenska Istra, kjer so pogoji zanj odlični, ob morebitnem srečanju s progastim gožem posnamejo fotografijo ali video, lahko pa najdejo tudi njegovo staro obleko, ki se imenuje lev.

"Progasti gož je velik, a plašen plazilec, zato smo za pomoč pri opažanjih prosili prebivalce in obiskovalce Slovenske Istre. Že pred štirimi leti nas je pozitivno presenetil veliki odziv, saj do takrat nismo imeli veliko podatkov o njegovem pojavljanju. Letošnji odziv je bil še večji in med vsemi fotografijami in video posnetki smo določili pet progastih gožev v Sloveniji. Veseli nas, da akcije ljubiteljske znanosti prispevajo k boljšemu poznavanju in spoštovanju teh živali med ljudmi," je pojasnila Alenka Žunič Kosi, raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za biologijo, ki sodeluje v akciji.

Je tudi odličen sosed

Progasti gož je največja in nestrupena kača, ki živi na območju Slovenije. Je tudi dober plezalec in plavalec. Zanj je tudi značilno, da je relativno počasen. Za ljudi je koristen, ker na naraven način pomaga uravnavati populacijo škodljivcev in pomaga pri zatiranju malih glodalcev (voluharic, miši), mlajši progasti goži pa plenijo tudi žuželke. Lahko si ga le želimo za soseda, saj je nestrupen in koristen prebivalec naših vrtov. Je izjemno plašen, zato ga ljudje le redko opazimo. V Sloveniji živi 22 vrst plazilcev, od tega je 11 vrst kač. Vsi plazilci sodijo med zavarovane vrste. Med njimi je eden tistih z rdečega seznama ogroženih vrst tudi progasti gož.

Akcija poteka v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji, organizirata jo partnerja Nacionalni inštitut za biologijo in Zavod Štirna ob sodelovanju Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica in ostalih projektnih partnerjev.

Ali poznate progastega goža?

V okviru akcije ljubiteljske znanosti "Ponovno se išče progasti gož" je veliko pozornosti prejel tudi video, v katerem so mimoidoče povprašali, če poznajo progastega goža.

Zanimivosti

zenska s hranilnikom
Zanimivosti

Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”

položaj otroka, vaja, joga
Jutranja telovadba

Ko vstanemo, najprej temeljito razgibajmo zaspane ude

potos, zalivanje, sobna rastlina
Zelena oaza

Sobne rastline za vse, ki jim vrtnarjenje ne gre najbolje od rok

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar