Želijo si več interesa

Najprej naj popravijo plače; štipendije kadrovske stiske ne bodo rešile

E.K.
17. 9. 2024, 19.40
Deli članek:

Kadrovska stiska je v domovih za starejše že veliko časa pereč problem. Negovalcev skoraj ni mogoče dobiti. Za mlade, ki vstopajo v izobraževalni sistem, tovrstni poklici niso niti malo privlačni.

Črtomir Goznik
Plače v domovih za ostarele niso sorazmerne s količino dela, odgovornostjo, urniki, obremenitvijo, normativi ...

Država naj bi zdaj interes mladih povišala z razpisom kadrovskih štipendij za poklice v negovalnem sektorju. Toda strokovnjaki, poznavalci razmer, menijo, da to ne bo rešilo težav.

Tudi direktorica ptujskega Doma upokojencev Vesna Šiplič ni med tistimi, ki bi bili prepričani, da bodo kadrovske štipendije reševale problem primanjkljaja najbolj iskanih poklicev v negi starostnikov: »Radi bi verjeli, da se bodo mladi zaradi takšnih ukrepov v večjem številu izobraževali za kadre, ki jih potrebujemo. Še vedno pa so plače tiste, ki so nestimulativne in sramotno nizke. Zaposleni odhajajo drugam zaradi zahtevnih delovnih pogojev, za mlade pa so ti poklici popolnoma nezanimivi. Plača in delovni pogoji so namreč tisti, ki pri odločitvi glede zaposlitve pretehtajo. Teh težav pa zakon za boljše kadrovske in delovne pogoje v domovih za starejše ne ureja!«

Črtomir Goznik
»Plače v domovih starostnikov so trenutno nestimulativne in sramotno nizke,« je jasna direktorica Doma upokojencev Ptuj Vesna Šiplič, ki dvomi, da bodo zgolj kadrovske štipendije privabile več mladih.

Na razpis za štipendije še čakajo …

Domovom za starostnike bo država zagotovila sredstva za kadrovske štipendije dijakom in študentom na podlagi razpisa, ki pa ga še čakajo. Štipendije v višini 200 evrov bodo namenjene tistim, ki se izobražujejo v programih gastronomija, socialno delo, fizioterapija, delovna terapija, zdravstvena nega, specialna in rehabilitacijska pedagogika, socialna gerontologija, psihologija in kineziologija.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Dom upokojencev Ptuj namerava razpisati osem kadrovskih štipendij za dijake zaključnih letnikov srednje zdravstvene šole (tehnik zdravstvene nege in bolničar negovalec), za kar bo imel na voljo 1600 evrov mesečno. »Zakon je sicer sprejet, javnega poziva, ki ga mora objaviti resorno ministrstvo, pa še ni na vidiku, zato še nismo sprejeli odločitve, ali bomo razpis za kadrovske štipendije objavili že za šolsko leto 2024/25,« je poudarila Šipličeva.

V Domu upokojencev Ptuj bi v tem trenutku potrebovali sedem kuharjev, osem srednjih medicinskih sester, 10 bolničarjev negovalcev, enega vzdrževalca, dve strežnici, tri pomočnike dietnega kuharja, prehranskega svetovalca-pripravnika, v enoti Koper že nekaj časa iščejo delovnega terapevta.

Črtomir Goznik
Pojavlja se veliko dvomov, ali bodo kadrovske štipendije res rešile problem primanjkljaja najbolj iskanih poklicev v negi starostnikov.

Plače v domovih sramotno nizke

Janja Jurkovič, direktorica CSO Ormož, sicer pozdravlja financiranje kadrovskih štipendij, a prav tako opozarja na dejstvo, da poklici v domovih za mlade niso zanimivi. Razpis so izvedli že lani, štipendijo pa podelili edini kandidatki. Za šolsko leto 2024/25 so seznam razpoložljivih štipendij že objavili, saj jih bodo sofinancirali sami, če ne bodo uspeli na državnem razpisu. Nanj pa se lahko prijavijo dijaki 3. ali 4. letnikov katerekoli srednje zdravstvene šole ali programa zdravstvene nege na Gimnaziji Ormož, s pogojem, da imajo stalno prebivališče v občinah Ormož, Središče ob Dravi ali Sveti Tomaž. Vloge sprejemajo do 27. septembra.

»Kakršnikoli ukrepi so dobrodošli, vendar pa mlajše generacije stremijo za visokošolsko in univerzitetno izobrazbo, medtem ko v domovih primanjkuje kuharjev, zdravstvenih tehnikov, bolničarjev … Prav tako jih odvrne finančni vidik, saj plače v domovih niso sorazmerne s količino dela, odgovornostjo, urniki, obremenitvijo, normativi in so nestimulativne. Z ureditvijo plač bi se lahko spremenili tudi normativi, saj bi bila delovna mesta privlačnejša in bi tudi kader lažje pridobili,« je poudarila Jurkovičeva. »Izkušnje nam kažejo, da na trgu dela težko dobiš srednjo medicinsko sestro, socialnega delavca, bolničarja, kuharja,« je poudarila sogovornica.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost