Dosegli poravnavo

Telemach kupil T-2, ta bo SDH plačal 90 milijonov evrov

A.S./STA
14. 8. 2024, 11.22
Posodobljeno: 14. 8. 2024, 12.18
Deli članek:

Slovenski državni holding (SDH) je danes s T-2 in Telemachom sklenil dogovor o poplačilu dolgov skupine T-2. Ta predvideva poravnavo v višini 90 milijonov evrov. SDH bo še danes prejel plačilo v višini 37 milijonov evrov, preostanek pa bo nakazan najpozneje do konca julija 2027, so sporočili iz SDH. Telekomunikacijski operater Telemach Slovenije je medtem naznanil, da so uresničili junijsko namero in podpisali pogodbo o nakupu tekmeca T-2.

Bobo
/

Kot so navedli v upravljalcu državnega premoženja, sklenjeni dogovor predstavlja zaključek pogajanj in upravljavskih aktivnosti izterjave dolga, ki jih je SDH intenzivno izvajal od pripojitve Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) z začetkom leta 2023, DUTB pa vse od leta 2014.

SDH bo še danes prejel del plačila v višini 37 milijonov evrov, preostalih 53 milijonov evrov, ki so po navedbah SDH ustrezno obrestovani in zavarovani z nepogojno bančno garancijo, pa najpozneje do 31. julija 2027.

Sklenjena poravnava je tako za SDH kot skupino T-2, pa tudi družbo Telemach, ki nastopa v vlogi plačnika dela dolga skupine T-2, najboljša in najbolj pravična rešitev, menijo v SDH. "Ta na eni strani zagotavlja poplačilo terjatev SDH v višini, kot je bila priznana v pravnomočno potrjenih prisilnih poravnavah družb skupine T-2, vključno z dogovorjenimi obrestmi za čas od pravnomočno zaključenih prisilnih poravnav do sklenitve dogovora, družbi T-2 pa omogoča nadaljnje poslovanje brez grozečega stečaja družbe," so pojasnili.

V SDH so s sklenitvijo poravnave zadovoljni. Član uprave Janez Tomšič je ob tem dejal, da so bili vsi deležniki kljub številnim pravnim sporom, preteklim nesoglasjem in medsebojnemu nezaupanju med SDH in T-2 zmožni sesti za skupno mizo in po intenzivnih pogajanjih skleniti za vse strani sprejemljiv dogovor.

"Sklenjeni dogovor o poravnavi predstavlja za SDH ekonomsko najboljšo rešitev, ki v primerjavi z drugimi scenariji izterjave dolga zagotavlja najvišje poplačilo terjatev do družb skupine T-2. Verjamem, da SDH z uspešnim zaključkom tega dolgotrajnega procesa izterjave potrjuje svojo zavezanost k učinkovitemu upravljanju državnega premoženja," je v sporočilu za javnost zapisal Tomšič.

S sklenitvijo dogovora bo odpadel tudi narok za začetek stečajnega postopka T-2, ki je bil predviden za 20. avgust.

Predlog za stečaj T-2 je v začetku aprila letos vložil SDH in na ta način želel izterjati dolg, o poplačilu katerega s T-2 vse dotlej ni uspel skleniti sporazuma. V T-2 so trdili, da je predlog za stečaj neutemeljen in nezakonit.

Do preobrata je prišlo po junijski objavi Telemacha Slovenija, da namerava kupiti T-2 in prevzeti tudi vse obveznosti družbe. Sledila so pogajanja in že junija so vse tri strani uspele skleniti okvirni dogovor za ureditev vseh medsebojnih razmerij. Tega so zapečatili z današnjim podpisom.

Telemach Slovenija uresničil namero

Pri Telemachu so že podpisali pogodbo o nakupu tekmeca T-2. V družbi bo po pridobitvi soglasja varuha konkurence pridobil vsaj 98-odstotni delež. Iz Telemacha Slovenija so sporočili, da bodo v prvi fazi pridobili 24,9 odstotni poslovni delež T-2, po zeleni luči regulatorja pa bo v skladu s podpisano pogodbo operater iz skupine United Group pridobil najmanj 98,06 odstotka T-2.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Telemach Slovenija je pogodbo o nameri za nakup T-2 podpisal sredi junija in pri tem napovedal, da bo ob prevzemu večinskega deleža zagotovil, da bo T-2 izpolnjeval svoje obveznosti, vključno z obveznostjo do Slovenskega državnega holdinga (SDH).

Ta je zaradi dolga T-2 vložil zahtevo za stečaj, a stečajni narok na sodišču ni bil izpeljan, SDH pa se je s T-2 in Telemachom Slovenija pogajal o podrobnostih poravnave za poplačilo obveznosti do upravljavca državnih naložb.

V Telemachu Slovenija so sicer prepričani, da bo transakcija s poslovnega vidika družbi T-2 omogočila stabilen razvoj in učinkovita vlaganja v najnovejše tehnologije, izdelke ter izboljšano uporabniško izkušnjo.

"Združena Telemach in T-2 bosta uporabnikom ponudila tehnološko napredno optično omrežje, izboljšanje mobilnih storitev in neomejene pakete, na državni ravni pa bosta pripomogla k doseganju cilja povezljivosti in pokritosti z omrežjem 5G," so zapisali pri Telemachu.

Po navedbah predsednika uprave Telemacha Slovenija Tomislava Čizmića je konsolidacija telekomunikacijskega sektorja bistvenega pomena za ohranitev konkurenčnosti na slovenskem trgu in spodbujanje digitalizacije ter povezljivosti, kar da bo dolgoročno okrepilo tudi slovensko gospodarstvo.

Jurij Krč, prek podjetja Garnol večinski lastnik T-2 in tudi prokurist v podjetju, je medtem prepričan, da bo podjetje na slovenskem trgu še naprej lahko uspešno razvijalo svoj potencial in da je Telemachov prevzem bistvenega pomena za zaposlene, stranke in poslovne partnerje.

Tržni deleži

Družba T-2, ki je bila ustanovljena leta 2004, je sicer lani zabeležila 115,6 milijona evrov prihodkov in 5,9 milijona evrov čistega dobička. Po podatkih Agencije za komunikacijska omrežja in storitve RS ima pri mobilni telefoniji sedemodstotni, pri širokopasovnem dostopu do interneta 21,9-odstotni in pri IP TV 32,7-odstotni tržni delež.

Leta 1999 ustanovljeni Telemach, ki je od leta 2013 del regionalne telekomunikacijske skupine United Group pod okriljem mednarodne investicijske družbe Mid Europa Partners, je medtem prevladujoči ponudnik na trgu kabelske televizije, kjer obvladuje skoraj 90 odstotkov trga.

Na trgu mobilne telefonije, kamor je uradno vstopil junija 2012, ima po podatkih za zadnje lansko četrtletje 25,74-odstotni delež, na trgu fiksne telefonije pa 37,97-odstotnega. Ob koncu leta 2020 je prevzel prvo mesto med slovenskimi ponudniki fiksnega interneta, kjer ima zdaj 32,71-odstotni delež.

Po zadnjih razpoložljivih podatkih je Telemach v letu 2022 na ravni skupine ustvaril 273,6 milijona evrov prihodkov iz poslovanja, 21,8 milijona evrov dobička iz poslovanja in nekaj več kot 318.000 evrov čistega dobička.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost