»Glede na to, da je bakterija lahko prisotna povsod v okolju, težko z gotovostjo ocenimo, kako je prišla na gradbišče. Prisotnost bakterije je bila ugotovljena v času izpiranja in dezinfekcije po zaključku montažnih del, torej še pred priklopom na obstoječe omrežje. Gre za bakterijo, ki jo lahko najdemo povsod okrog nas – v bazenih, na koži, v zemlji,« boj proti bakteriji pojasnjuje Martin Pregelj, direktor Rižanskega vodovoda Koper.
Bakterija je bojda stalnica v našem okolju, tokrat pa so jo odkrili zaradi nove, bolj občutljive naprave, ki jo je kupil Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano v Kopru.
Mikroorganizem, ki lahko povzroči težave
»Glede na drugačne metode, ki jih je v zadnjem obdobju uvedel koprski laboratorij Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, predvsem zaradi nabave novega aparata, je bila vzpostavljena možnost hitrejšega preverjanja vzorcev, tudi mikroorganizmov, ki jih Uredba o pitni vodi ne predvideva,« pravi Pregelj.
V Rižanskem vodovodu Koper si niso želeli, da bi se bakterija razširila po vodovodnem omrežju, vendar je boj proti njej zahteval precej časa. »Ta odločitev je povečala obseg del in posledično zamaknila dokončanje gradbenih del v Sečovljah, a smo jo sprejeli z vso odgovornostjo in v duhu našega poslanstva, da pri zagotavljanju storitev prednostno skrbimo za zdravstveno varnost občanov in zdravstveno ustreznost pitne vode,« dodaja Pregelj.
Brez prekuhavanja vode iz pipe
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Sprva so se je poskusili rešiti s kloriranjem vode, nakar so uporabili dezinfekcijske metode, ki so alternativa običajnemu postopku kloriranja vode. Omenjajo metode iz nemškega vodovodnega sistema, ki učinkovito onemogočajo širjenje bakterije v vodovodnem sistemu oziroma pitni vodi.
Kar so trdili že maja, znova izpostavljajo. Vode ni treba prekuhavati, saj je na območju Sečovelj in v celotnem sistemu Rižanskega vodovoda Koper pitna, neoporečna in zdravstveno ustrezna.
Na spletni strani Rižanskega vodovoda so dostopni rezultati vzorčenja pitne vode, dodajajo pa še, da se območje Sečovelj oskrbuje iz vodohranov Dragonja in Vinjole, kar zagotavlja stalno in kakovostno oskrbo s pitno vodo.
Prenova, ki se je zavlekla
Občina Piran je lastnica celotne infrastrukture, ki vključuje vodovodno omrežje, fekalno kanalizacijo in omrežje javne razsvetljave. Podjetje Rižanski vodovod Koper je eden izmed štirih izvajalcev obsežne infrastrukturne prenove v Sečovljah. Rižanski vodovod je na podlagi postopka javnega naročanja podpisal pogodbo z izbranim izvajalcem, podjetjem Škrgat. K obnovi infrastrukture sta pristopila tudi Elektro Primorska, ki je prav tako za izvajalca izbral podjetje Škrgat, in podjetje Gratel, ki je izvedlo optiko do OŠ Sečovlje. Občina Piran je plačala za nov asfalt na vozišču in dodatne pločnike.