Po podatkih policije število nesreč v slovenskih gorah narašča. Danes so imelo znova polne roke dela. Policijski helikopter je z dežurno ekipo Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) že zjutraj posredoval kar trikrat, do 18. ure pa se je zvrstilo že šest posredovanj.
Kot je pojasnil tiskovni predstavnik PU Kranj Roland Brajič, so se dopoldne »reševanja serijsko zvrstila« na Kamniškem sedlu, na Kredarici in na Sedmerih jezerih. V prvem primeru je bila pomoč potrebna zaradi bolezenskega stanja pri pohodniku, v drugem zaradi slabosti pohodnika in v tretjem zaradi poškodbe noge. Opoldne je moral helikopter poleteti na območje Krna, znova zaradi bolezenskega stanja pri pohodniku. Popoldne sta bili intervenciji nujni še na Viševniku in znova na Kredarici. Po navedbah Brajiča je na Viševniku pohodnik padel in se poškodoval po glavi, na Kredarici pa je bilo reševanje v večernih urah še v teku. »Otežujejo ga slabše vremenske razmere in močnejši veter. Zato so v reševanje vključeni tudi gorski reševalci na tleh,« je še povedal.
Podatki policije razkrivajo, da so od začetka meseca zabeležili že 33 helikopterskih reševanj, pri čemer je od sredine meseca samo en dan minil brez vključitve helikopterja v akcije. Največ helikopterskih posredovanj, kar 19, je bilo v Julijskih Alpah, od tega 11 na zahtevnih ali zelo zahtevnih planinskih poteh. V šestih primerih je nesrečam botrovala tudi neustrezna oprema in slaba priprava na turo, v vseh šestih primerih pa je šlo za tuje državljane. Ti so se v nevarnih situacijah znašli predvsem zaradi stika s snegom, ki v visokogorju še vztraja.
Policisti ob tej priložnosti znova pozivajo k previdnosti ter večjemu poudarku na ustrezni informiranosti in opremljenosti. »Poleg snega tveganje v gorah močno povečuje tudi vročina. Zato k previdnosti pozivamo tudi pohodnike z različnimi bolezenskimi stanji in tiste, ki so slabše pripravljeni. Pazite nase,« je zaključil Brajič.