Do zaskrbljenosti zaradi onesnaženosti je prišlo v aprilu, ko je mednarodni okoljski center Alpe Adria Green po predstavitvi aktivnosti za varovanje okolje Ministrstva za obrambo in Slovenske vojske opozoril na problem obstoja nevarnih dejavnosti za pitno vodo na območju, kamor spadata tudi vojaški vadišči Poček in Bač. Do teh bi potencialno lahko prišlo predvsem zaradi uporabe bojnih strupov na Počku.
Na ministrstvu za obrambo so za STA povedali, da se zavedajo pomena ohranjanja naravnih bogastev za obstoj in kakovost življenja prihodnjih generacij, zaradi česar tako na ministrstvu kot v Slovenski vojski namenjajo veliko poudarka iskanju novih tehnoloških rešitev za zmanjševanje vpliva vojaškega delovanja.
Slovenska vojska sicer redno izvaja spremljanje stanje zraka, tal, voda, hrupa, biotske raznovrstnosti in gozda. Za monitoring podzemnih voda je ministrstvo zagotovilo program obratovalnega monitoringa, ki ga je potrdila Agencija RS za okolje (Arso). Ministrstvo je zagotavljalo navedene monitoringe od leta 2016, še naprej pa se izvaja monitoring podzemnih voda. Zadnji objavljeni izsledki so iz novembra minulega leta, ti pa kažejo, da posamezni analizirani parametri na nobenem merilnem mestu poligona Poček in vadišča Bač ne presegajo mejnih vrednosti za pitne vode.
V okviru raziskovalnih programov je v teku sicer tudi projekt Razvoj opozorilnega sistema za zaznavanje vplivov vojaških dejavnosti na podzemno vodo, ki ga sofinancira obrambno ministrstvo. Cilj projekta je vzpostavitev opozorilnega sistema za spremljanje oziroma nadzor potencialnih vplivov vojaških vadišč Poček in Bač na podzemne vode.
V sklopu opozorilnega sistema bo potekal monitoring relevantnih kemijskih, bakterioloških in izotopskih parametrov, ki bo omogočal sprotno ocenjevanje možnih vplivov vojaških vadišč na vodonosni sistem v zaledju virov pitne vode. Podrobni monitoring bo potekal v obliki občasnih odvzemov vzorcev vod, ki bodo analizirani na relevantne kemijske in mikrobiološke parametre. V sklopu podrobnega monitoringa bo nadzorovan širši spekter parametrov, ki bi lahko bili značilni za emisije iz vojaških aktivnosti oziroma objektov. Po enem letu delovanja opozorilnega sistema bodo pripravili poročilo s povzetkom izkušenj z delovanjem sistema.