Na dražbi izklicna cena 320 tisoč evrov

Grad se prodaja tudi zaradi bivšega sodelavca Urške Klakočar Zupančič

Primož Cirman, Tomaž Modic
26. 6. 2024, 17.36
Deli članek:

Sredi poletja bo na dražbi naprodaj nekoč ena najdražjih nepremičnin v Sloveniji. Zakaj posestvo z gradom pod Krvavcem že več let zaman čaka na novega lastnika? In kaj ima z vsem skupaj nekdanji svetovalec predsednice državnega zbora?

Mojikvadrati.com
Grad s posestvom se nahaja v naselju Poženik v Cerkljah na Gorenjskem, ob vznožju Krvavca.

V naselju Poženik v Cerkljah na Gorenjskem, ob vznožju Krvavca, se nahaja posestvo z gradom, ki ima 1100 kvadratnih metrov bivalne površine. Leta 2000 ga je zgradil danes pokojni podjetnik Lojze Vavpetič, ki se je nekoč neuspešno potegoval za župana Kamnika. Njegovi dediči so grad nazadnje prodajali za 2,3 milijona evrov, toda zdaj je na voljo po precej nižji ceni. 18. avgusta bo namreč javna dražba, na kateri bo poskušalo Okrajno sodišče v Kranju prodati tretjino gradu, ki je v lasti enega od članov družine Vavpetič. Izklicna cena znaša 320 tisoč evrov. To pomeni, da je celotna nepremičnina vredna dober milijon evrov. Morebitni kupec bo dobil tudi predkupno pravico do preostalega lastništva gradu.

Toda v ozadju prodaje se skriva zgodba o sporih med dediči, v kateri nastopa tudi več znanih imen. Lastniški delež na nepremičnini pod Krvavcem se namreč prodaja zaradi izvršbe, ki jo je leta 2022 vložilo podjetje Synergos iz Maribora. Z njo zahteva plačilo nekaj manj kot 17.000 evrov. Lastnica podjetja je Suzana Osim, nekdanja odvetnica in stečajna upraviteljica, ki je bila zaradi podkupovanja v zaporu. Direktor Synergosa pa je Andraž Osim, nekdanji sodelavec v kabinetu predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič. Zakaj se najmlajši gorenjski grad že skoraj 20 let neuspešno prodaja? In kaj je tokrat sploh naprodaj?

Kupil močvirje, ga izsušil in zgradil grad

Kot je razvidno iz oglasa na več nepremičninskih portalih, gre za ogromno hišo s 1100 kvadratnih metrov bivalne površine, ki zaradi štirih stolpičev spominja na grad. V dveh nadstropjih so sobe, nedokončan bazen, savna, v pritličju pa ogromna avla. Celotna notranjost ni dokončana. Stoji na 15 tisoč kvadratnih metrov velikem posestvu, na katerem najdemo še štiri ribnike in vinsko klet. Nekdanji lastnik gradu, Lojze Vavpetič, je izhajal iz družine, ki je bila nekoč premožna. Njegov oče je bil pred vojno in nacionalizacijo lastnik kamniškega Svilanita. »Pred leti sem kupil močvirno zemljišče, ga izsušil, naredil pravi ribnik, nastala pa je tudi stavba, ki jo je arhitekt sprva narisal kot večjo hišo,« je Vavpetič leta 2005 dejal za Dnevnik. »Drugi kupujejo jahte, nekaterim so všeč avtomobili, sam sem pač tako uresničil neki svoj cilj,« je dejal.

Manj kot leto dni pozneje se je grad znašel na trgu. Takrat je Vavpetič zanj pričakoval vrtoglavih pet milijonov evrov, a so nepremičninarji ceno označili kot smešno visoko. Še posebej zaradi dejstva, da so zemljišča okoli gradu nezazidljiva. Prodaje nikoli ni bilo, po Vavpetičevi smrti pa so lastniki postali trije njegovi sorodniki. Ti niso imeli potrebnih sredstev za dokončanje investicije, ki po nekaterih ocenah zahteva še vsaj milijon evrov velik vložek v obnovo. Za nameček so se dediči zapletli v spore, ki se vlečejo že več let.

Večer/Robert Balen
Andraž Osim je bil do začetka lanskega leta svetovalec kabineta Urške Klakočar Zupančič.

Zahtevali milijone za objekt brez uporabnega dovoljenja

Leta 2021 je hipoteko na delu lastništva gradu vpisalo podjetje Synergos, ki se ukvarja s posredovanjem nepremičnin na področju Slovenije in Hrvaške, gradbenim inženiringom, pravnim svetovanjem in zastopanjem pred sodnimi in upravnimi organi. Podjetje je od enega od članov družine Vavpetič terjalo 16.800 evrov, ta denar pa bi moralo prejeti najpozneje do leta 2026. Le nekaj mesecev zatem je sprožilo izvršbo in zahtevalo plačilo denarja v celoti. Direktor in nekdanji lastink Synergosa Andraž Osim zadeve ni želel komentirati. Po neuradnih informacijah pa terjatev izhaja iz pravnih in drugih storitev, ki jih je podjetje opravljalo za enega od članov družine Vavpetič.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Na pobudo okrajnega sodišča v Kranju je sodni cenilec Miroslav Pustovrh vrednost nepremičnine ocenil na 1,2 milijona evrov. Obenem je opozoril, da gradbeno dovoljenje iz leta 1998 na tej parceli dovoljuje gradnjo ribogojnice s spremljajočim stanovanjsko-gospodarskim objektom. »Objekt po informacijah ob ogledu nima pridobljenega uporabnega dovoljenja, s katerim bi bilo potrjeno, da je zgrajen skladno z izbranim dovoljenjem,« je v dokument navedel Pustovrh. To je ob zelo visoki ceni verjetno ključni razlog, da grad še do danes ni dobil novega lastnika.

necenzurirano.si
Javna dražba bo potekala 18. avgusta.

Od Gibanja Svoboda do liste Zelenih Slovenije

Andraž Osim je sicer nekdanji član Gibanja Svoboda, ki je po zmagi te stranke na parlamentarnih volitvah leta 2022 postal svetovalec kabineta predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič. Pri njej je bil zadolžen za stike z javnostmi, v začetku lanskega leta pa je stranko zapustil.

Pred zadnjimi evropskimi volitvami je Osim sodeloval s stranko Zeleni Slovenije, ki jo vodi Andrej Čuš. Na njeni listi je kandidiralo več nekdanjih članov in kandidatov Gibanja Svoboda. Ti so na evropskih volitvah skupaj dobili 10.865 glasov, torej 1,61 odstotka vseh, s čimer so med listami zasedli predzadnje mesto. V preteklosti se je Osim ukvarjal z zavarovalniškimi posli. Leta 2016 je zastopal skupino podjetnikov, ki je od takratnega lastnika Boštjana Krefta želela kupiti revijo Reporter.

Sedanja lastnica podjetja Synergos Suzana Osim pa je bila leta 2013, takrat še kot Suzana Gale, obsojena na leto dni zapora in plačilo 15.000 evrov zaradi zlorabe položaja. Kot stečajna upraviteljica koprskega podjetja Montec je namreč od njegovega ustanovitelja zahtevala podkupnino v višini 20.000 evrov v zameno za ureditev prirejene bilance.

Mojikvadrati.com
Nedokončan bazen

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost