Že včeraj je postalo jasno, da bo namero koalicije, da danes v državnem zboru izpelje glasovanje o priznanju Palestine, poskušala preprečiti opozicijska SDS. Stranka, ki ji poveljuje Janez Janša, je včeraj vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma, kar bi glasovanje zamaknilo za 30 dni. Koalicija je tako danes brskala po poslovniku državnega zbora in iskala rešitve, kako bi glasovanje ne glede na vložitev predloga vseeno izvedli danes, a je nato sledil preobrat. Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je namreč ob začetku seje državnega zbora naznanila, da je stranka SDS predlog za razpis posvetovalnega referenduma umaknila.
Kako je prišlo do umika?
Po poročanju časnika Večer v največji vladni stranki Gibanje Svoboda tokrat očitno niso bili pripravljeni pristati na zavlačevalne manevre, ki se jih poslužujejo v SDS, zato so skovali načrt, s katerim bi torpedirali predlog za razpis referenduma oziroma vseeno izsilili glasovanje. Sprva naj bi načrtovali razširitev dnevnega reda današnje izredne seje s točko o predlogu za posvetovalni referendum, ki so jo vložili v SDS. Sejo naj bi nato pred obravnavo te točke prekinili, sklicali sejo odbora za zunanjo politiko, ta pa bi pobudo za referendum obravnaval in predvidoma zavrnil. Pozneje bi o pobudi odločali še poslanci, jo zavrnili in umaknili z dnevnega reda, kar jim bi odprlo vrata za glasovanje o priznanju Palestine. Ko so načrti postali jasni, so v SDS obrnili ploščo in pobudo za referendum umaknili, poroča Večer.
Nov preobrat
Izkazalo se je, da gre le za nov manever SDS. Največja opozicijska poslanska skupina SDS je namreč nato vložila nov predlog za razpis posvetovalnega referenduma. Predlog so poslanci SDS s prvopodpisano Jelko Godec vložili med potekajočo razpravo o predlogu sklepa vlade za priznanje Palestine. Kot je na seji pojasnil Janša, so prvi predlog umaknili iz tehničnih razlogov. V novem predlogu pa so popravili obrazložitev predloga. Dejal je, da s posvetovalnim referendumom želijo vladi ponuditi 30 dni časa, da se opravi razmislek in se priznanje opravi v najbolj primernem trenutku. Poudaril je, da je 30-dnevni rok, ki mora preteči pred glasovanjem o priznanju Palestine, ustavna zakonska in poslovniška obveza, DZ pa o predlogu danes ne more glasovati. Poslanska skupina SDS v nadaljnjih postopkih pred iztekom 30-dnevnega roka ne bo sodelovala, je še napovedal Janša, poslanci SDS pa so nato sejo zapustili. Predsednica DZ je v odzivu dejala, da gre za eklatantno zlorabo posvetovalnega referenduma.
"Prav je, da to Slovenija vidi"
Če je premier Golob ob začetku seje po umiku predloga izrazil zadovoljstvo nad tem, da je SDS zmogel dovolj treznosti in si premislil, je moral nato po vnovični vložitvi predloga ponovno pretehtati situacijo. Dejal je, da je "Janša danes spet pokazal, kakšne so njegove vrednote. Prav je, da to Slovenija vidi." Predsednik vlade je sicer orisal priznavanje Slovenije za priznanje, ki se je po njegovih besedah začelo že februarja. "Naš namen ni bil, da se skrijemo pod okrilje Španije, Norveške in Irske, naš namen je bil, da postopek izpeljemo suvereno, ponosno in samostojno," je poudaril. Slovensko priznanje je po njegovih besedah pomembno, ker je predpogoj za pogajanja o rešitvi dveh držav.
Prvotni načrt
Koalicija, na čelu s predsednico DZ Klakočar Zupančič, se je tako zatekla k prvotnemu načrtu. Državni zbor je po tistem, ko je SDS danes vložila nov predlog posvetovalnega referenduma, prekinil 73. izredno sejo o priznanju Palestine, nato pa že za danes sklical 23. nujno sejo parlamentarnega odbora za zunanjo politiko, ki je nato odločil, da predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sklepu o priznanju Palestine ni primeren. Glasovali so samo poslanci koalicije, saj so sejo obstruirali poslanci SDS in NSi. Predlog so nato zavrnili še poslanci v državnem zboru. Kolikor jih je ostalo. Poslanci SDS in NSi namreč niso bili prisotni. Malo po 21.30 uri so nato poslanci vladni sklep o priznanju Palestine potrdili. Prisotnih je bilo 53 poslancev, pri čemer jih je 52 glasovalo za priznanje Palestine.
S tem je postopek priznanja Palestine v Sloveniji končan. Kot je po četrtkovi seji vlade, na kateri je koalicija sprejela sklep o priznanju palestinske države, pojasnil premier Robert Golob, gre za priznanje Palestine v mejah iz leta 1967 oziroma v mejah, o katerih bi se vpleteni strani dogovorili v prihodnjem mirovnem sporazumu. Slovenija je postala 147. članica Združenih narodov, ki je priznala Palestino.