Japonska korporacija Yaskawa je pred dnevi v Kočevju, tik ob obstoječi tovarni industrijskih robotov, položila temeljni kamen za dva nova objekta. Naložba, vredna 32 milijonov evrov, obsega gradnjo evropskega robotskega distribucijskega centra ter sodobne stavbe za inženiring in proizvodnjo robotskih sistemov. Izvajalec, novomeški CGP, naj bi gradnjo končal v letu 2025. Tehnološki velikan s tem širi in krepi omrežje proizvodnje in distribucije industrijskih robotovo po Evropi, Bližnjem vzhodu in po Afriki (regija EMEA).
Z novo naložbo kočevska tovarna, ki je proizvodnjo začela leta 2019, prevzema zelo pomembno nalogo, pravi direktor družbe Yaskawa Europe Robotics Hubert Kosler. »V Kočevju proizvajamo od trinajst do petnajst tipov robotov, ki se v Evropi tudi najbolj prodajajo. Druge, katerih prodaja ni tako velika in se zato njihova proizvodnja v Evropi ne izplača, pa pripeljemo iz Japonske. Danes ti roboti prihajajo v skladišči v Nemčijo in na Švedsko, kamor tudi mi pošiljamo svoje robote in krmilnike in od koder jih potem distribuirajo naprej. V prihodnje pa bodo ti roboti prihajali k nam v Kočevje; mi jih bomo opremili s krmilniki in jih nato dobavljali končnim kupcem v regiji EMEA.«
V Kočevju trenutno proizvedejo od osemnajst do devetnajst »golih« robotov dnevno oziroma med 3.800 in 4.000 robotov letno. »V Kočevju proizvajamo robote, ki še niso namenjeni nobenim procesom. V Ribnici pa te robote integriramo oziroma jih prilagodimo za različne tehnološke procese in tehnologije. In ta del širimo zdaj v Kočevje z drugo stavbo, namenjeno inženiringu in proizvodnji robotskih sistemov. Torej ne gre za selitev, ampak za širitev ribniške proizvodnje,« dodaja Kosler. Razvili so tudi higienskega robota, primernega za tako imenovana čista okolja, ki odpira novo stran Yaskawine robotike. Kot pravi Kosler, se s tem robotom Yaskawi odpirajo vrata na proizvodnih linijah farmacije, laboratorijev, prehranske industrije, na katerih do zdaj ni bila prisotna. Omenjenega robota so torej razvili in ga bodo proizvajali izključno v Kočevju za prodajo po vsem svetu, tudi na Japonskem, v Aziji, Ameriki. Na lokaciji v Kočevju je trenutno zaposlenih 145 ljudi, nekoliko manj v ribniškem podjetju Yaskawa Ristro. Po Koslerjevih besedah naj bi bilo na obeh lokacijah skupaj kmalu zaposlenih več kot 300 ljudi. Kot dodaja, že zdaj potrebujejo vsaj deset novih inženirjev, ne le zaradi novega, ampak tudi zaradi drugih projektov, ki že tečejo.
Dogodek, ki presega Kočevje
Poleg Koslerja ter visokih predstavnikov Yaskawe Marcusa Meada in Masahika Okure so temeljni kamen položili predsednik vlade Robert Golob, minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, japonska veleposlanica v Sloveniji Akiko Yoshida in kočevski župan Vladimir Prebilič, ki je dejal, da dogodek presega občino Kočevje. »To je dogodek, pomemben za celotno Slovenijo. S temi naložbami se bo Yaskawa usidrala v ta del Evrope. To je velika sprememba in dodana vrednost, hkrati pa je plod dolgoletnega dela. Tu ni bilo nobenih bližnjic, zgradili smo poseben odnos in predvsem zaupanje. Partnerji so naložbo napovedali že pred časom in zdaj tudi držali obljubo. Drug do drugega smo zelo korektni.« Kot dodaja, bi bila zadeva brez sodelovanja in pravočasnega spreminjanja občinskih prostorskih načrtov ter zagotavljanja zemljišč po normalni ceni ter pomoči pri komunalnem opremljanju in pridobivanju vseh potrebnih dokumentov bistveno težja. »Že sam podatek, da je Yaskawa pridobila gradbeno dovoljenje v treh tednih, verjetno pove vse,« še pravi Prebilič.
Po besedah premierja Roberta Goloba je Japonska kljub njeni oddaljenosti najpomembnejši azijski partner, sodelovanje med državama pa v zadnjih letih narašča. Kot je dejal minister Matjaž Han, so tuji investitorji Slovenijo že prepoznali kot državo, v katero se splača vlagati in v kateri je delovna sila pripravljena delati in ima ogromno znanja. »Veseli me, da se je Yaskawa pozicionirala prav v Kočevju in mu dala neko novo energijo, naloga naše države in ministrstva pa je, da njene naložbe budno spremljamo,« je še dejal.
Japonska korporacija Yaskawa, ustanovljena leta 1915, je z letno prodajo 3,53 milijarde evrov eden vodilnih svetovnih dobaviteljev tehnoloških rešitev na področjih robotike, pogonov in krmiljenja. V Sloveniji ima tri podjetja: v Kočevju tovarno robotov Yaskawa Europe Robotics, ki so jo po dveh letih gradnje uradno odprli leta 2019, v Ribnici pa že skoraj 30 let družbi Yaskawa Ristro, ki se ukvarja z implementacijo robotov za različne tehnološke procese za vso Evropo, ter Yaskawa Slovenija, ki skrbi za trženje in inženiring v regiji.